Proč si porod neusnadnit konzumací datlí? Podívejte, jak na tělo působí

Děti 12. listopadu 2018 | 09:23 — Monika Moorová
Jakmile dojde na představu o dni, ve kterém přijde na svět váš vytoužený potomek, určitě se budete snažit udělat cokoliv pro to, aby vše proběhlo co nejrychleji, snadno a nejlépe bezbolestně. O tom, aby vše proběhlo ve zdraví matky a dítěte ani není potřeba mluvit. A proč si vše neusnadnit právě konzumací datlí?
Další 2 fotografie v galerii
Věděli jste, že sušené datle usnadní porod? / Shutterstock

Abyste byla při porodu psychicky i fyzicky fit, doporučuje se spousta věcí. Nejlepší je cvičit ještě před otěhotněním, ale rozhodně není pozdě začít cvičit v těhotenství. Dále je dobré si načíst informace ohledně porodu, vyhledat si dobrou porodnici, absolvovat předporodní kurzy a jíst zdravě. A můžete přidat ještě jednu věc: jíst sušené datle.

Sušené datle usnadní porod

Přemýšleli jste někdy nad tím, že by jakákoliv drobná svačinka mohla ulehčit váš porod? Ne? Sušené datle to ale dovedou! V nedávné studii byly sledovány ženy, které jedly denně šest datlí, a to každý den od 36. týdně těhotenství. U těchto žen bylo prokázáno, že:

  • dokázaly porodit spontánně
  • měly kratší první dobu porodní
  • nepotřebovaly aplikovat pitocin (syntetický oxytocin)
  • měly širší rozevření děložního hrdla
  • byly schopny při porodu lépe spolupracovat

Více energie při porodu

Některé ženy bývají při porodu vyčerpané, obzvlášť pokud mají kontrakce velmi blízko od sebe a porod trvá delší dobu, než je obvyklé. Při kontrakcích žena nemá sílu jíst a doplňovat energii a jejím nadměrným výdejem se vyčerpává ještě více. Datle obsahují nasycené a nenasycené mastné kyseliny, jako například kyselinu linolovou a linolenovou, které se podílejí na úsporách energie a jejích pozvolných dodávkách do organismu.

Pomáhají při kontrakcích

Datle se také podílejí tvorbě prostaglandinů. Serotonin, tanin a vápník obsažený v datlích navíc přirozeně vyvolávají kontrakce hladkých svalů dělohy, což je pro ženu při porodu velmi nápomocné. Datle mají také lehce laxativní účinek, což před samotným porodem pomáhá k pročištění střev ženy, ale navíc díky němu dochází i ke stimulaci děložních kontrakcí. Víte, proč by měly ženy do svého jídelníčku zařadit mák? Čtěte zde.

Kdy začít jíst datle

S konzumací datlí se doporučuje začít kolem 36 týdne těhotenství, tedy 4 týdny před očekávaným porodem. Samozřejmě vám nikdo nebrání začít jíst datle dříve, protože mají spoustu pozitivních účinků jak pro těhotnou ženu, tak pro kohokoliv jiného. Nemají žádné vedlejší nebo negativní účinky a v průběhu těhotenství vám pomohou s často vyskytujícími se zácpami.

V jaké formě jíst datle

Prospěšné látky z datlí získáte prostým rozkousáním datle v ústech. Na rozdíl od lněného semínka je nemusíte nijak zdlouhavě mlýt, nebo jinak upravovat. Stačí si je dát jen tak, nebo si je přidat do ovesné kaše, nahradit s nimi cukr v receptech, použít je v receptech jako základ raw nebo veganských dezertů, vyrobit si z nich domácí pomazánku nebo si z nich udělat společně s rozemletými ořechy paleo tyčinky.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Seriálová hvězda Radim Fiala alias doktor Hanák: Praktikuji rozumný adrenalin

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu