Zpráva, kterou si rád přečte každý milovník kávy

Zdraví 11. listopadu 2018 | 08:36 — Monika Moorová
Existují stovky různých názorů a výzkumů, které polemizují s tím, zda je káva zdravá nebo naopak. Nový výzkum ukázal, že káva nejen prodlužuje život, ale pomáhá i při hubnutí
Další 3 fotografie v galerii
Pití kávy prodlouží život a pomáhá zhubnout / Shutterstock

Někteří si bez ní neumí představit ani jediný den, jiní ji ze svého života raději zcela vynechávají.  Pravdou však je, že jedním šálkem denně nic nezkazíte a dokonce vám může pomoci zhubnout či prodloužit váš život. Vychází to z několika nedávno zveřejněných studií.

Výhody pití kávy

Výhod pití kávy je mnoho. V první řadě vás dokáže ráno nastartovat tak, abyste dokázali fungovat během dne. Rovněž snižuje riziko srdečních chorob, cukrovky, zabraňuje neurologickým onemocněním a rakovině jater. Z některých výzkumů také vychází, že ti, co pijí kávu jsou v životě šťastnější.

Káva obsahuje mnoho důležitých látek. Kromě riboflavinu to je i kyselina pantotenová, mangan, draslík nebo hořčík. Odborníci ji dokonce doporučují pravidelně pít jako prevenci Alzheimerovy choroby, spolu s častým cvičením a zdravou stravou.

Káva pomáhá zhubnout

Káva vám může pomoci zhubnout. Všimli jste si, že skoro v každém přípravku na hubnutí se nachází kofein? Je to kvůli tomu, že je jednou z mála přírodních látek, které pomáhají spalovat tuky. Budete se divit, co s vaším tělem udělá jeden šálek kávy po ránu. Čtete více.

Prospívá játrům

V roce 2006 vědci dokončili výzkum, ve kterém analyzovali zdravotní záznamy 125 000 pacientů. Zjistili, že u lidí, kteří denně vypijí nejméně jeden šálek kávy, se snižuje riziko cirhózy jater o 20%. Káva podle nich zároveň pomáhá pročišťovat játra.

Káva může prodloužit život

Američtí vědci zveřejnili výsledky ze dvou studií, které byly realizovány na vzorku 700 tisíc lidí středního a staršího věku. Zjistilo se, že střídmé pití kávy může prodloužit život. Pokud jste dlouhá léta pili kávu, podle odborníků není důvod k tomu, abyste nyní přestali.

Doktorka Setiawanová, z univerzity v Kalifornii, jako jedna z realizátorek výzkumů tvrdí, že dva či tři šálky kávy denně jsou součástí zdravého životního stylu. Bylo prokázáno, že u lidí, kteří pili toto množství kávy, se snížila pravděpodobnost předčasného úmrtí o 18% ve srovnání s těmi, co ji nepili vůbec. Tyto studie tak potvrdily domněnku lékařů a vědců, že káva může prodloužit život. Je pro naše tělo prospěšnější káva bez kofeinu nebo ta klasická? Psali jsme zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Velryby mají neuvěřitelné schopnosti. Vědci zjistili, že slyší až na vzdálenost osmi kilometrů

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu