Největší nesmysly, které se tradují o sluchu

Zdraví 26. března 2019 | 10:03 Monika Moorová
Sluch, jako konec konců každý náš smysl, je spojen s mnoha mýty. A přestože sluch je mimořádně důležitý pro náš život, má každý desátý člověk nějakou poruchu sluchu.
Dalších 6 fotografií v galerii
Sluch je pro náš život mimořádně důležitý / Shutterstock

To je skutečně neuvěřitelná statistika, ale my se pokusíme vás uklidnit a dokázat, že netřeba věřit všemu, co o sluchu slyšíte. Abyste již více nežili v omylu, rozhodli jsme se shromáždit nejčastěji mýty o sluchu. 

Uši je třeba si čistit vatovými tyčinkami

I vy máte stále pocit, že vaše uši jsou čisté pouze tehdy, když je řádně "pročistíte" vatovou tyčinkou? Pravda je však taková, že ucho má samočisticí schopnost, čili absolutně není třeba vnikat do něj jakýmkoliv předmětem. Zvukovod odpuzuje maz a nečistoty směrem ven. Vy je naopak vatovou tyčinkou zatlačíte zpět. Pokud se nakonec ve zvukovodu nahromadí příliš mnoho mazu, může dojít ke zhoršení sluchu až zánětu.

Na bolest česnek 

Poradil vám někdo, že se zbavíte bolesti ucha tím, že si do něj strčíte stroužek česneku? Pokud byste tento "superlék" opravdu vyzkoušeli, zřejmě se ocitnete rovnou v nemocnici. Česnek je totiž natolik agresivní, že vaši bolest ucha nejenže znásobí, ale ještě vám může způsobit i zánět zvukovodu. Česnek je výborný a zdravý, ale určitě ho nestrkejte do uší.

Hluchota je jeden z příznaků stáří

Horší kvalita sluchu rozhodně není jen doménou starších lidí, dokonce se dá říci, že s věkem skutečně vůbec nesouvisí. Poškozený sluch dnes mají jak děti, tak i mladí lidé, čtyřicátníci a důchodci.

Škvoři rádi lezou do lidských uší

Strašili vás v dětství, že pokud budete ležet v trávě nebo pokud si nebudete pořádně čistit uši, vleze vám do nich škvor? Pokud tomuto mýtu věříte dodnes, tak vězte, že tento tvor se v lidském uchu nikdy neobjevil.

Pár faktů o sluchu

  • Bubínek v uchu může prasknout i následkem prudkého úderu do ucha, například dlaní nebo při skoku do vody.
  • Pokud si nechcete poškodit sluch, netlačte se na hudebních koncertech za každou cenu pod pódium. Obzvlášť to platí o metalových a rockových koncertech.
  • Kuřáci, zbystřete pozornost! Nemilým faktem totiž je, že vaše dítě je až o 85% více vystaveno riziku ušní infekce, než dítě nekuřáka.
  • Mít stále sluchátka v uších může rovněž způsobit potíže se sluchem.
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ben Affleck nechal desetiletého syna řídit Lamborghini. Svého rozhodnutí lituje

Jak vyhnat mravence ze zahrady i ze skleníku. Skvěle fungují...

Vypěstujte si sladká, voňavá rajčata, plná chuti. Stačí...

Dopřejte si bohatou úrodu sladkých melounů. Potřebují...

Jak dosáhnout rekordní úrody a velikosti brambor? Stačí ve...

Borůvky na zahradu i terasu. Klíčový je výběr správné...

Pěstujte hortenzie jako profesionál. Odmění se vám bohatou...

Zavřít reklamu