Nepříjemné onemocnění, které je mezi lidmi běžné. Jak postupovat, když se u vás objeví ušní šelest

Zdraví 07. října 2020 | 11:10 — Klára Sanders
Pokud slyšíte šumění, hučení nebo pískání v uších, je možné, že právě vás trápí onemocnění zvané tinnitus.
Další 4 fotografie v galerii
Tinnitus neboli ušní šelest je celkem běžné onemocnění / Depositphotos

Tinnitus je sluchový vjem, který nemá zvukový zdroj ve vnějším prostředí člověka. Jeho zdroj může být ušní i mimoušní. Jedná se o jednu z nejběžnějších zdravotních obtíží, která postihuje 10 až 15 % populace na světě. Toto onemocnění se může objevit u lidí každého věku a pohlaví. Větší procento výskytu se však vyskytuje u starších lidí a u lidí vystavených většímu hluku. Ačkoli se jedná o velmi častý jev, u každého se projevuje poněkud jinak.

Popis onemocnění

Tinnitus je popisován jako zvonění, šumění, bzučení, klikání nebo syčení v uších, které slyšíte pouze vy. Typ a intenzita šumu se u každého liší. Může to být vysoký, hluboký, nízký, nebo dokonce i tón, který se mění. Ať už je zvuk mírný nebo silný, příležitostný nebo konstantní, tinnitus vám může zabránit v soustředění a slyšení toho, co chcete slyšet.

Příčiny vzniku onemocnění

Tinnitus není nemoc, tinnitus je jen symptom, který pacient vnímá jako nepříjemný zvuk v uších. Ačkoli se obecně velmi často předpokládá, že tinnitus je způsoben ušním onemocněním, ve většině případů tomu tak není. Přesnou příčinu tinnitu (zejména chronického) bývá velmi složité odhalit a pacienta většinou čeká dlouhá cesta, při níž se musí obrnit pevnými nervy, nesmí ztrácet odhodlání a víru a musí ignorovat nepochopení problému jak ze strany rodiny či přátel, tak mnohdy i ze strany samotných lékařů.

Další možné příčiny vzniku

  • Vystavení sluchu hlasité hudbě, silným zvukům např. stavebních strojů a nářadí nebo třeba výstřelu.
  • Vedlejší účinky užívání léků, zranění uší, krku nebo hlavy.
  • Stárnutí.
  • Neurologické obtíže.
  • Degenerace ušních kůstek.

Jak postupovat, když se u vás objeví tinnitus?

Pokud se vám náhle objevil tinnitus, tedy slyšíte pískání, šumění, hučení či jakýkoli jiný nepříjemný zvuk v uších, navštivte co nejdříve ušního lékaře (ORL) a popište mu co nejlépe situaci (co vzniku tinnitu předcházelo, co jste dělali, kde jste byli, co jste tam jedli či pili – každý detail je důležitý). U tinnitu platí pravidlo „čím dříve, tím lépe“, především pak u akutního tinnitu. Šance na vyléčení pacienta nebo zlepšení stavu jsou při brzkém zachycení příznaků poměrně vysoké a včasnou diagnózou se dá předejít přechodu z akutní fáze šelestu do chronické.

Léčba tinnitu

V současné době neexistuje univerzální lék či lékařský zákrok, který by pacientovi toto postižení odstranil, ačkoli po celém světě probíhá několik vědeckých výzkumů a studií, které se o to snaží. Dále čtěte: Alzheimerova choroba hrozí už i třicátníkům. Její nástup dokáží prozradit dva orgány

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Pokud nechcete přijít o dovolenou, zbystřete. Lex voucher...

Zavřít reklamu