S narůstajícím věkem kvalita spánku klesá. Co dělat, když v noci nemůžete zabrat a nepomáhá ani prášek na spaní
Alespoň nějaké problémy se spánkem zažívá většina seniorů. Mohou mít hned několik příčin. Nejdůležitější ale je nebrat spánkové problémy jako nutné zlo, které patří ke stáří, ale postavit se jim čelem a snažit se odhalit příčinu. Jestliže totiž člověk přes den neustále podřimuje v křesle, není před nočním spánkem tolik unavený, což může vést právě k nočnímu probouzení. A pak už je to začarovaný kruh, ze kterého se nedá vystoupit.
Nespavost a problémy se spánkem u dospělých lidí jsou často zapříčiněny nesprávnou spánkovou hygienou a nahromaděným stresem. U seniorů se k tomu přidávají ještě další návyky, které situaci moc neprospívají. K dosažení kvalitního a dostatečného odpočinku je nutné dodržovat několik základních pravidel. Dobrá zpráva však je, že se dá spánková porucha léčit a lze jí dokonce i předcházet.
Co způsobuje poruchy spánku
Senioři mají jiný životní rytmus a jsou již méně fyzicky aktivní než lidé v produktivním věku. Nejčastěji za nespavost u starších lidí mohou následující faktory:
Denní pospávání
Starší lidé přes den často podřimují, a tak nejsou před večerním spánkem dostatečně unaveni. Proto je vhodné zařadit do denního programu alespoň nějakou fyzickou aktivitu. Ideální činností je každodenní procházka, která nejen pomůže k dobrému spánku, ale zvýší i fyzickou kondici.
Užívání léků
Špatný spánek může být způsoben i užíváním některých léků nebo jejich vzájemným působením. Je proto dobré konzultovat problém s lékařem.
Snížená tvorba melatoninu
Melatonin je spánkový hormon, který se tvoří přibližně v jednu hodinu v noci. U starších lidí však jeho tvorba klesá, a proto je potřeba jít spánku trochu naproti a zařadit do jídelníčku potraviny, které jeho tvorbu podporují – například listovou zeleninu, banány či rýži.
Nevhodná strava
Příliš těžké jídlo konzumované před spaním může způsobit, že tělo nechce odpočívat, protože má zkrátka jinou práci. Uvádí se, že poslední jídlo by mělo být konzumováno dvě hodiny před ulehnutím do postele. Jídlo by to mělo být lehké a dobře stravitelné.
Jak zlepšit kvalitu spánku
- Důležité je dbát na správnou spánkovou hygienu a připravit si ideální podmínky pro kvalitní spánek.
- Stanovte si spánkový režim. Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu.
- Udělejte si pravidlo, že televize ani mobilní telefon do ložnice nesmí.
- Před ulehnutím v místnosti vyvětrejte a dbejte na to, aby v ní nebylo více jak 18 °C.
- V ložnici zatemněte a zavřete si dveře, aby vás nic nerušilo.
- Dopřejte si spánek na kvalitní matraci.
- Vyvarujte se spánku přes den.
- Zařaďte do každodenních aktivit krátkou procházku.
- Jezte nejpozději dvě hodiny před spánkem.
Dále čtěte: Dlouhodobá únava je vážný stav, který nezažene silná káva. Bez léčby si s ní jen sotva poradíte.
Zdroj: sleepfoundation.org, helpguide.org.