Dlouhodobá únava je vážný stav, který nezažene silná káva. Bez léčby si s ní jen sotva poradíte

Zdraví 23. září 2021 | 07:52 — Kateřina Kofroňová
Chronický únavový syndrom není nic příjemného. Kdo z nás ho zažil, moc dobře ví, jak ovlivňuje náš každodenní život. Jedná se o nemoc relativně mladou a mnoho lékařů ji dokonce vůbec nepovažuje za nemoc. Má ovšem své důvody, jasné příznaky a fungující způsob léčby. Káva ani léky to však nejsou.
Další 3 fotografie v galerii
Současný životní styl klade na lidi vysoké nároky / Pexels

Každodenní a celodenní únava trápí v dnešní době řadu lidí. Možná jste se setkali s názorem, že si máte dát silnou kávu nebo se pořádně vyspat a vše bude dobré. Musíte to přeci zvládnout, všichni to tak mají. Jenže vám káva ani spánek nepomáhá. Spát možná vůbec nemůžete.

Dnešní doba opravdu klade na každého z nás vysoké nároky a dlouhodobý stres a shon vás snadno může zatěžovat natolik, že jste úplně vyčerpaní, bolí vás často hlava, klouby, máte pocit, že nic nestíháte, nic si nepamatujete a celkově máte pocit, že vůbec nejste schopni fungovat. Tak to je jasné znamení, že máte únavový syndrom.

Příčiny únavového syndromu

Občas je potřeba zabrat a pracovat více než jiné dny, občas je také více obíhaček, jindy připravujete dítě na první den ve škole nebo školce, chystáte oslavu narozenin, nebo se blíží Vánoce. Občasný stres a shon tělo zvládne, ale pokud jste v jednom kole každý den, přirozená reakce vašeho těla je, že se sesype a reaguje nekonečnou únavou. Odpočinek si zkrátka vydobývá samo.

Schválně, zkuste si odpovědět na pár otázek:

  • Jste neustále vyčerpaní?
  • Máte potíže se spánkem?
  • Bolí vás klouby a záda?
  • Jste neustále podráždění?
  • Cítíte občas silné bušení srdce?
  • Jste roztržití a máte potíže s pamětí?
  • Třesete se někdy?
  • Míváte zažívací obtíže a nechuť k jídlu?

Pokud převažuje odpověď "ano", měli byste číst dál.

Jak se s únavou vypořádat nadobro

Jako první je nutné zastavit, dopřát si trochu času jen pro sebe a odpočinout si. Musíte si přiznat fakt, že se s vaším tělem něco děje, že volá o pomoc a vy musíte zpomalit. Udělejte si seznam věcí, které je potřeba zvládnout, ale zaměřte se jen na to nejnutnější. Ostatní počká. A hlavně, udělejte si alespoň jedno odpoledne v týdnu jen pro sebe a dělejte to, co máte rádi.

Zařaďte do svého týdne častější procházky, plavání, jógu či jiné oddechové aktivity, u kterých jste v bdělém stavu, ale naplňují vás a odpočinete si u nich psychicky. Sportovní zátěž totiž unaví svaly, ale vyčistí hlavu, což je přesně to, co potřebujete. Navíc vás zbaví ztuhlosti a vrátí vám kondici. Rovněž se zaměřte na zdravou stravu a vyvarujte se rychlého oběda, který doslova zhltnete za dvě minuty. Ve vaší cestě za odpočinkem vám mohou pomoci i vitaminy B2, B3, B5, B6 a B12. Důležité je také doplňovat minerály jako hořčík nebo zinek. V ideálním případě je zařaďte do stravy v podobě ořechů, ovesných vloček, zeleniny, čerstvého sýra, vajec a podobně.

Když únava přetrvává

Chronický únavový syndrom je přirozenou reakcí těla na soustavné a dlouhodobé přetěžování. Únava se může rozvíjet postupně a dlouhodobě a vy si ničeho nemusíte všimnout. Až jednoho dne zjistíte, že se ráno probudíte úplně rozlámaní a dělá vám problém vstát vůbec z postele. Pokud příznaky pociťujete déle než půl roku a nepomáhají výše uvedená opatření, s návštěvou lékaře neotálejte. Může totiž jít i o další onemocnění, jako například spánkovou apnoe, poruchy štítné žlázy či poruchy spánku. Také jsme psali: Důvody, proč vás zrazuje paměť. Jak se výpadkům bránit?

Zdroj: healthline.com, betterhealth.vic.gov.au.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu