Návštěva plastického chirurga je pro mladé dívky dnes zcela normální

Děti 02. listopadu 2020 | 10:41 — Klára Sanders
Ideál krásy se od dob supermodelek, jako jsou Cindy Crawford nebo Claudia Shiffer, opravdu změnil. Mladé dívky dnes chtějí vypadat jako panenka Barbie. Již v útlém věku podstupují nespočet zákroků jako například zvětšení rtů, zvětšení ňader, umělé prodloužení vlasů, zúžení pasu, tvarování pozadí a opakované liposukce. Přední plastičtí chirurgové se s tím setkávají denně.
Další 3 fotografie v galerii
Dnešní ideál krásy se podobá panence Barbie / Pixabay

Fenomén dokonalosti velmi ovlivňuje smýšlení dnešních mladých lidí. Na první pohled to vypadá, že se jedná o pouhý rozmar, ale důvody k transformaci v dokonalou představu sebe sama mohou mít kořeny v psychice a pošramoceném sebevědomí. Znepokojivý trend okomentovali naši přední plastičtí chirurgové Jan Měšťák a Libor Kment.

„V klinické praxi se někdy setkáváme s tzv. dysmorfofobií neboli pocitem vlastní ošklivosti. Bývá to nejčastěji u dívek v období puberty, čili v období ještě ,nezralého´ ženství, kdy se formuje postava a celkový vzhled. Pokud navíc ještě někdo zasáhne nevhodnou poznámkou do již narušené psychiky dospívající dívky, tak jsou známé u těchto dívek případy vzniku mentální anorexie, bulimie nebo zmíněné dysmorfofobie,“ vysvětlil docent Měšťák.

Pokud se pak dívka ve svých problémech a kritickém hodnocení těla neustále utápí, tak její kroky vedou za plastickým chirurgem. „Dysmorfofobie se v nejlepším případě projevuje stálým naléháním na plastického chirurga za účelem korekce pomyslné vady kdekoli na těle, ale může však vést i k žádosti o náročnější operaci s extravagantními požadavky na vzhled. Pokud na to plastický chirurg přistoupí, výsledkem je vytvoření něčeho naprosto umělého a nepřirozeného,“ dodal Měšťák.

V přiměřené míře provedené estetické zákroky nejsou nebezpečné a často lidem po psychické i fyzické stránce prospějí. Samozřejmě každá operace má svá rizika a komplikace se vyskytnout mohou. „Extrémní zákroky mají rizik daleko více a jsou často už nevratné. Může po nich zůstat povolená kůže, projizvení tkání, deformity obličeje či těla a mnoho dalších problémů,“ vyjmenoval Libor Kment.

V ideálním případě by lékař měl poslat dotyčnou spíše k psychologovi než pod kudlu. „Cílem špičkového pracoviště estetické chirurgie by mělo být provádět takové výkony, které přinesou zlepšení přirozeného vzhledu pacienta a přitom nikdy nepodlehnout potřebám ekonomického zisku. A právě tímto přístupem se naše klinika liší od některých jiných pracovišť estetické chirurgie,“ řekl Jan Měšťák s tím, že plastický chirurg by neměl provádět operaci v případě, kdy není potřebná či pokud má pacient nepřiměřené požadavky na výsledek operačního zákroku. Samozřejmostí by mělo být odmítnutí pacienta se žádostí o provedení jakékoliv extrémní operace.

Lékař musí občas zastoupit i práci psychologa či partnera, který své polovičce neumí zvednout sebevědomí. „Plastický chirurg by měl mít také schopnost přesvědčit i ženu pokročilejšího věku, že je stále její vzhled mladistvý a žádný zákrok v této době není nutný. Pokud tuto schopnost má, potom žena odchází s pocitem jakéhosi navrácení svého nedostatečného sebevědomí,“ doplnil.

Zároveň zkušený plastický chirurg velmi dobře rozpozná, kdy je operační zákrok potřebný a v takovém případě operaci doporučí. Absolutně nejčastějším zákrokem jsou podle Měšťáka operace horních a dolních víček. Dále augmentace prsů implantáty, modelace prsů, případně jejich redukce. „Časté jsou také liposukce, operace povadlé stěny břišní po porodu, operace nosu a v pozdějším věku omlazující operace obličeje,“ upřesnil chirurg.

Operovat se má tehdy, pokud bude efekt operace dobrý a pacientovi pomůže ať již po psychické stránce, či mu uleví od fyzických potíží. „Ideální je, když žena podstupuje zákrok kvůli sobě, aby se cítila lépe a ne, že ji do toho někdo tlačí,“ uzavřel Libor Kment. Psali jsme také: Jak léčit závislost dětí na internetu. Zákazy rodičů to nevyřeší

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Další vesmírná loď Starship byla roztrhána mohutnou explozí

Zbavte své komory, garáže i sklepy harampádí. Stačí...

Majoránka je jedním z nejčastěji používaných koření....

Pokud se váš pes začal honit za vlastním ocasem, zpozorněte....

Květinové jarní dekorace vám zvednou náladu. Vytvořte si je...

Pravidelné vytírání podlah dá pořádně zabrat. Pořiďte...

Vytáhněte zazimované muškáty. I zažloutlé a neduživé...

Zavřít reklamu