Děti se ze škol a školek přesouvají do ordinací pediatrů. Kdyby jedly cibuli, nemuselo to tak být

Děti 25. října 2021 | 07:58 Kateřina Kofroňová
Ordinace dětských lékařů praskají ve švech, na rozdíl od školek, které jsou často obsazeny sotva z poloviny. Může za to částečně covid-19, který se nejspíš díky vysoké proočkovanosti dospělých v tuto chvíli šíří převážně v mladších kolektivech, ale hlavní příčinou zůstávají každoroční podzimní virózy a nedostatečně silná imunita dětského organismu.
Další 2 fotografie v galerii
Věděli jste, že je cibule přírodním antibiotikem? / Pexels

Za poslední rok a půl utrpěl imunitní systém všech lidí velký útlum, jelikož sociální kontakty předchozí dvě zimy byly omezeny na nutné minimum. A co teprve imunita dětí, které si svou obranyschopnost teprve vytvářejí.

Proto je dobré jejich imunitní systém znovu probudit, nastartovat a neustále podporovat. Zdravá vyvážená strava bohatá na živiny a vitaminy by měla být samozřejmostí, ale věděli jste, že zázraky v tomto oboru umí právě cibule? Pokud vám cenné rady ohledně této potraviny, která je součástí každého druhého jídla, nepředala vaše babička, tak zbystřete zrak a čtěte.

Zásobárna vitaminů

Cibule je bohatá na vitaminy řady B, ale i vitamin C, který tolik potřebujeme v zimním období. Obsahuje ale i celé spektrum bioaktivních enzymů, které ovšem tepelnou úpravou ztrácí na síle. Dále v ní najdete železo, vápník a draslík. Cibule ovšem obsahuje i síru a právě ta dělá z cibule zázračný lék, jelikož má antibiotické vlastnosti.

Domácí lékárnička

Využívání cibule v domácí medicíně není žádnou novinkou. Tento celostní domácí lék existuje již po celá staletí a je pro své léčivé schopnosti využíván a oslavován mnoha kulturami. Má protizánětlivé účinky, zmírňuje bolest kloubů, je skvělá na infekce uší, ale i zažívací potíže. Působí jako antibiotikum, uvolňuje hleny a umí si poradit s řadou běžných onemocnění.

Jak využít cibuli k léčbě

Sirup proti kašli

Lehčí průběh zánětu horních cest dýchacích, ale i počínajícího nachlazení zažene šťáva ze syrové cibule. Dvě lžičky šťávy smíchejte s jednou lžičkou medu a podávejte dítěti po lžičkách, jakmile se příznaky začnou objevovat. Cibulový sirup je sladký, takže dětem nedělá takový problém lžičku polknout. Navíc pomáhá rozpouštět hleny a uleví při kašli.

Pryč s chřipkou

Když jde o zdraví, je občas potřeba něco skousnout. A teď nemluvíme přímo o cibuli, ale jen o její vůni, kterou někteří lidé nemají zrovna v lásce. Natož děti. Ale věděli jste, že jsou léčivé i cibulové výpary? Kdysi se do pokoje nemocného pacienta dokonce na noc pokládaly plátky cibule, které měly údajně schopnost vypořádat se s přítomnými bakteriemi. Zkuste proto vymačkat šťávu z cibule a nechte dítě se zavřenýma očima, aby ji tři minuty inhalovalo.

Zažene začínající nachlazení

Naše babičky měly osvědčený recept. Jakmile někdo začal pokašlávat, nebo ho začalo škrábat v krku, namazaly mu chléb se sádlem a hustě jej posypaly malými kousky cibule. Záleží na věku dítěte, ale obvykle bývá nejlépe tolerován již výše zmiňovaný sirup, který děti snadno polknou.

Pokud má dítě i další příznaky než jen lehké nachlazení, nebo má současně vysoké horečky, navštivte lékaře. Sirup mu nemůže od vysokých horeček pomoci, ale při lehké formě nachlazení usnadní vykašlávání a pomůže od zahlenění.

Zdroj: kidspot.com.au, maminka.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Johnny Depp se během svědectví ani jednou nepodíval na Amber Heard. Heard byla otázána, jestli ví, proč tomu tak je

Není nad krásně voňavou zahrádku. Fialky jsou jednoduché na...

Léto je za dveřmi. Naučte se dělat ledové frosé, kromě...

Je nejvyšší čas vysadit rajčata. Jak často je zalévat, jak...

Seznamte se s medvědím česnekem a poznejte sami, v čem...

Dopřejte okurkám zálivku z mléka. Dosáhnete tak maximální...

Jak se nadobro zbavit slimáků přírodní cestou. Vsaďte na...

Zavřít reklamu