Opatrně na tetování hennou. U dětí oblíbený suvenýr z dovolené může mít doživotní následek!

Děti 09. prosince 2016 | 10:00 — redakce
Tetování čistou henou neškodí, ale často se přidávají do heny barviva, která mohou způsobit silnou alergickou reakci s následky na celý život.
Tetování hennou - oblíbená zábava, nebo hazard se zdravím? / Internet

Tetování či malování henou vzniklo vSeverní Africe aje staré celá tisíciletí. Na Sahaře byly nalezenykresby staré přes 8 000 let.Jsou na nich lidé, jejich pokožku zdobí krásné a exotické ornamenty.

Co je vlastně henna?
Je to prášek zrozemletých sušených listů nebo mladých výhonků keře heny, botanický název je Lawsonia inermis. Dosahuje výšky ažšest metrů, má bílé nebo žluté květy a nasládle voní. Šťáva zkvětů se používá vkosmeticea prášek se používá i kbarvení vlasů.Knám se dováží zEgypta a Indie.

Zvláště o dovolených v cizině je to hodně rozšířená zábava. Tetování henou je efektní a na rozdíl od klasického vpichování jehličkou není trvalé. Jenže hezký ornament na kůži se může proměnit v zákeřného nepřítele. Hena může vyvolat ošklivou alergickou reakci a v krajním případě dokonce ohrozit život.

Není henna jako henna
K docílení tmavších odstínů jsou k henně přidávána další barviva nebo se o hennu vůbec nejedná. Čím delší je kontakt henny s vlasy nebo kůží, tím intenzivnější je barva. Ke zkrácení doby barvení jsou proto přidávány různé přísady jako instantní káva, řepná šťáva nebo "tajná" přísada z citronového oleje, octa, eukalyptového oleje aparafenylendiaminu(PPD).

Největším rizikem je parafenylendiamin
PPD patří vůbec knejčastějším alergenům. Nejenže sám může alergizovat, ale vyvolává iskupinovou přecitlivělost na chemicky příbuzné látky – některáanestetika(prokain), barviva, sulfonamidy, léky proti cukrovce, složky opalovacích krémů apod. Ve třicátých letech minulého století byl dokonce vněkterých zemích vEvropě zakázán.

Alergické reakce
Nejčastější je reakce pozdního, ekzémového typu, která se rozvíjí až za několik dní po aplikaci barviva na kůži.
Ale může nastat ireakce časná (vzniká během minut), projevující se dýchacími obtížemi, svěděním kůže, kopřivkou či otoky rtů. Tento typ tzv. anafylaktické reakce může vést ik ohrožení života.
Dále se může vyvinout ifotoalergický kontaktníekzém, který se projeví až po oslunění obarvené kůže.
Byly popsány ipřípady, kdy se po tetováži objevilaalergická reakce, ta se úplně zhojila, apo delší době došlo kopětovné bouřlivé reakci vsouvislosti snošením černého oděvu.
Zvláště riziková je tetováž uosob satopickým ekzémem au alergiků vůbec.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Zavřít reklamu