Tabata je vysoce efektivní cvičení, které vám pomůže rychle zhubnout a vytvarovat tělo
Tento druh tréninku vám sice krásně vytvaruje postavu, ale není zrovna vhodný pro úplné začátečníky.
Původně cvičení pro bruslaře
Tabata si své jméno získala po svém zakladateli, japonském profesorovi Izumi Tabatovi, který cvičení v roce 1996 původně sestavil pro japonský národní tým rychlobruslařů.
Během šesti týdnů intenzivního tréninku tabaty první skupina sportovců zaznamenala výrazné zlepšení jak u anaerobních, tak aerobních předpokladů. Netrvalo dlouho a tabata se rozšířila do celého světa. Jde vlastně o vysoce intenzivní intervalový trénink, který za krátký čas procvičí celé tělo, zvýší výkonnost a fyzičku.
Za pár minut hotovo
Tabata spadá do kategorie tréninku HIIT (vysoce intenzivní intervalový trénink). Jde o soubor cvičení, kdy se 20 vteřin jede doslova naplno, pak nastává desetivteřinový odpočinek. Celkem se jede osm sérií. A věřte, že se u toho pěkně zapotíte. Pokročilí si mohou dávat i více kol, a nebo minutové cvičení a mezitím i několikaminutovou pauzu.
Bříško nebo celé tělo?
Výhodou tabaty je také to, že si sami zvolíte, zda budete posilovat celé tělo, nebo jen třeba určitou partii (například dva cviky na střídačku). Nejčastěji se při tabatě využívá posilování břicha, rukou, nohou či hýždí, nicméně dají se aplikovat i sprinty, skoky přes švihadlo či rotoped. Samozřejmě, že i u tohoto cvičení platí, že je potřeba se před jeho začátkem lehce zahřát, třeba skákáním přes švihadlo. Po zahřátí si vždy dejte krátký strečink a nezapomínejte na něj i po cvičení.
Vytvarované tělo
Díky tabatě si nejenom zvýšíte vaši kondičku a výkonnost, ale také vám dodá sílu a vytrvalost, pomůže zhubnout a vyrýsovat postavu. A to vše v poměrně krátké době. Tedy za předpokladu, že se budete cvičení věnovat skutečně pravidelně. Nicméně, vzhledem k jeho náročnosti není toto cvičení vhodné pro úplné začátečníky, kteří ještě nebyli sportem vůbec „políbeni“. Dále čtěte: Stravování podle krevních skupin aneb netloustněte zbytečně.