Odlupuje se vám po retinolu pokožka? Nemusíte se bát, jde o běžný proces

Krása 25. prosince 2021 | 15:14 — Mirka Malá
Retinol je v současné době bůh péče o pleť. Jeho používání je ale obvykle spojeno s odlupováním pokožky, čehož se řada žen obvykle zalekne a raději přestanou retinol používat. Není to ale nutné.
Další 1 fotografie v galerii
S retinolem je třeba mít trpělivost / Shutterstock

 

Používání retinolu, tedy vitaminu A, je běžně spojeno s poměrně velkým odlupováním pokožky. Říká se tomu "retinolová očista“, která ovšem vyděsí poměrně velkou část žen, které pak retinol raději přestanou používat v domnění, že na něj mají špatnou reakci.

Retinolová očista je přirozený stav

Jde ale o velmi přirozenou reakci pleti na retinolovou očistu. Nemusíte se tedy bát retinol dál používat, i když se vám pleť začne loupat.

"Vitamin A, tedy retinol, je jedním z nejúčinnějších způsobů léčby projevů stárnutí pleti, protože mimo jiné zvyšuje produkci kolagenu,“ vysvětlila doktorka Victoria Manning pro The Stylist.

Díky retinolu se totiž snižuje vylučování odumřelých kožních buněk do pórů v pleti a tím se minimalizuje zánět. Redukují se také jemné vrásky a zlepšuje se textura pleti.

Proč se pokožka odlupuje

Retinol totiž podporuje buněčnou výměnu, takže se díky němu tvoří více nových zdravých buněk na povrchu pleti, a to znamená, že ty staré a odumřelé buňky musejí pryč. Při tomto procesu se také zároveň čistí všechny druhy dalších nečistot ukrývajících se pod kůží, což může vést i k prasklinám. K čištění pokožky dochází, když nové složky, jako je retinol, podporují zvýšený buněčný obrat, což způsobuje ucpávání a zhoršení pupínků. To je zvláště případ, kdy se olej a nečistoty, které jsou zachyceny hlouběji pod kůží, dostávají na povrch.

Retinol je opravdu jednou z mála složek, která dokáže bojovat s příčinami stárnutí, na rozdíl od většiny ostatních kosmetických produktů. Opravuje příčiny stárnutí tím, že zabraňuje poškození pleti a dokáže zvrátit tento proces.

Pleť, která je pravidelně ošetřována retinolem, tak nakonec vypadá mladší, a co víc, mladší skutečně je i na buněčné úrovni. Takže retinol je tak trochu zázrak, kterého není třeba se bát. Pleť se musí nejprve omladit, staré buňky musí pryč, aby na jejich místo mohly nastoupit ty nové - mladé.

Odlupování pokožky je individuální, obvykle trvá asi dva až čtyři týdny. Odborníci shodně uvádějí, že po měsíci užívání retinolu by měla být jasně viditelná první zlepšení pleti. Dále čtěte: Kozí mléko. Tato nečekaná ingredience vám výborně pomůže se suchou pokožkou.

Zdroj: Stylist Healthline.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru nejkrásnějších trhů

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru...

Jak vybrat ideální turistickou obuv?

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném...

Spravte si náladu. Víkend v pohádkové vesničce vás nadchne...

Podivné památky s neobjasněnou historií i nejasným účelem....

Nejkrásnější podívaná světa. Děje se každý den, přesto...

Zavřít reklamu