Odlupuje se vám po retinolu pokožka? Nemusíte se bát, jde o běžný proces

Krása 25. prosince 2021 | 15:14 — Mirka Malá
Retinol je v současné době bůh péče o pleť. Jeho používání je ale obvykle spojeno s odlupováním pokožky, čehož se řada žen obvykle zalekne a raději přestanou retinol používat. Není to ale nutné.
Další 1 fotografie v galerii
S retinolem je třeba mít trpělivost / Shutterstock

 

Používání retinolu, tedy vitaminu A, je běžně spojeno s poměrně velkým odlupováním pokožky. Říká se tomu "retinolová očista“, která ovšem vyděsí poměrně velkou část žen, které pak retinol raději přestanou používat v domnění, že na něj mají špatnou reakci.

Retinolová očista je přirozený stav

Jde ale o velmi přirozenou reakci pleti na retinolovou očistu. Nemusíte se tedy bát retinol dál používat, i když se vám pleť začne loupat.

"Vitamin A, tedy retinol, je jedním z nejúčinnějších způsobů léčby projevů stárnutí pleti, protože mimo jiné zvyšuje produkci kolagenu,“ vysvětlila doktorka Victoria Manning pro The Stylist.

Díky retinolu se totiž snižuje vylučování odumřelých kožních buněk do pórů v pleti a tím se minimalizuje zánět. Redukují se také jemné vrásky a zlepšuje se textura pleti.

Proč se pokožka odlupuje

Retinol totiž podporuje buněčnou výměnu, takže se díky němu tvoří více nových zdravých buněk na povrchu pleti, a to znamená, že ty staré a odumřelé buňky musejí pryč. Při tomto procesu se také zároveň čistí všechny druhy dalších nečistot ukrývajících se pod kůží, což může vést i k prasklinám. K čištění pokožky dochází, když nové složky, jako je retinol, podporují zvýšený buněčný obrat, což způsobuje ucpávání a zhoršení pupínků. To je zvláště případ, kdy se olej a nečistoty, které jsou zachyceny hlouběji pod kůží, dostávají na povrch.

Retinol je opravdu jednou z mála složek, která dokáže bojovat s příčinami stárnutí, na rozdíl od většiny ostatních kosmetických produktů. Opravuje příčiny stárnutí tím, že zabraňuje poškození pleti a dokáže zvrátit tento proces.

Pleť, která je pravidelně ošetřována retinolem, tak nakonec vypadá mladší, a co víc, mladší skutečně je i na buněčné úrovni. Takže retinol je tak trochu zázrak, kterého není třeba se bát. Pleť se musí nejprve omladit, staré buňky musí pryč, aby na jejich místo mohly nastoupit ty nové - mladé.

Odlupování pokožky je individuální, obvykle trvá asi dva až čtyři týdny. Odborníci shodně uvádějí, že po měsíci užívání retinolu by měla být jasně viditelná první zlepšení pleti. Dále čtěte: Kozí mléko. Tato nečekaná ingredience vám výborně pomůže se suchou pokožkou.

Zdroj: Stylist Healthline.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu