Nedaří se vám zhubnout? Může za to zdánlivá drobnost

Krása 13. dubna 2018 | 10:44 — Monika Moorová
Podle lékařů až 75 procent lidí neumí správně dýchat. Přitom správná technika dýchání ovlivňuje obrovské množství věcí a má mimo jiné vliv i na postavu. Lidem se špatnými dýchacími návyky se například nedaří zhubnout.
Další 3 fotografie v galerii
Správné dýchání pozitivně ovlivňuje celé tělo, po psychické i fyzické stránce / Shutterstock

Co je špatné dýchání?

Chyby v technice dýchání jsou v podstatě dvojího typu. Někdo například dýchá jen a pouze do břicha. To ovšem vede k povolení břišních svalů, a tím k přetížení bederní páteře. Tato varianta ale není moc častá a u žen přímo výjimečná. Máte sedavé zaměstnání? Hrozí vám široká škála zdravotních problémů.

Daleko častější chybou je, že člověk namísto správného dýchání, kdy má pracovat bránice a mezižeberní svaly, zapojujete svaly pomocné. Lze to rozeznat už od pohledu, lidem se totiž zvedá hrudník. Jde o takzvaný horní typ dýchání.

Neblahé důsledky chybného dýchání

Nesprávné zapojování svalů při dýchání způsobuje například špatné držení těla. Mnohdy totiž lidé při nevhodném dýchání zapojují třeba část trapézového svalu a svaly okolo krku, čímž přetěžují krční páteř. To pak může vést k migrénám, bolestem zad, únavě a podobně.

Naopak díky správnému dýchání docílíte štíhlejší postavy. Aktivování příčného břišního svalu, u kterého je zapotřebí právě správné dýchání, totiž napomůže zúžit váš pas a vaše křivky. Působí jako jakýsi "vnitřní opasek". Když bude pevný a stabilní, bude takové i vaše břicho.

Jak se naučit dýchat správně?

Dýchání se dá rozdělit na brániční a hrudní. Oba tyto typy jsou správné v případě, že nedýcháte rychle a mělce, ale pomalu, plynule a hluboce. V prvním případě se hrudník nehýbe, ale pomalu se zvedá a klesá břišní stěna. U druhého typu se zase pomalu rozepíná a zase stahuje hrudník.

Absolutně nejlepší cestou, jak posílit brániční i hrudní dýchání, je pravidelný cílený pohyb. Ideální je svižná chůze, i s pomocí hůlek – takzvaný nordic walking. Jde o jeden z nezdravějších sportů, který je dostupný prakticky pro každého. Při této dynamické chůzi se zároveň rozvíjí hrudník a posilují se dýchací mezižeberní svaly. Každý člověk by měl denně ujít kolem 10 000 kroků, což je asi 5 km chůze.

Skvělým způsobem, jak se naučit správně dýchat, je také cvičení jógy, pilates či dalších obdobných metod, jako je třeba bodybalance. Cvičením jógy získáte i krásnou postavu. Zkuste nejpopulárnější cviky celebrit.

Můžete si dech kontrolovat tak, že máte jednu ruku na hrudní kosti, druhou ruku zboku v pase. S nádechem by se neměla zvedat ruka na hrudníku, naopak byste měli cítit, jak se nádechem roztahují prsty v pase. Zkoušejte toto několikrát během dne.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Král modelové řady nesmí zestárnout a neunikne mu žádná novinka

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu