Stop spáleninám od slunce! Nejdůležitější pravidla při výběru opalovacího krému
Nejdůležitější je, se hned na prvním sluníčku nespálit. Honba za dokonale opáleným tělem je nekončícím fenoménem. Přitom nadměrný pobyt na slunci způsobuje předčasné stárnutí kůže a v nejhorším případě může vést i ke vzniku zhoubného melanomu, tedy zapříčinit rakovinu kůže, která je často smrtelná. Smažíte se rádi na sluníčku? Tohle byste měli určitě vědět!
Šestku nebo padesátku
Při výběru opalovacího krému vybírejte podle předpokládané doby vystavování slunečnímu záření a typu pokožky. Obecně platí, že čím světlejší pleť a čím delší pobyt na slunci, tím vyšší ochranu použijte. Kojenci a malé děti by se neměly přímému slunci vystavovat vůbec, jelikož to výrazně přispívá k onemocnění rakovinou kůže v pozdějším věku.
Jak často krém aplikovat
Všechny opalovací krémy je nutné nanášet opakovaně. Zejména pak po pobytu ve vodě nebo při výrazném pocení. Je to k nevíře, ale krémy, které běžně používáte celé léto, slouží zhruba na pět až sedm použití. Ochranný přípravek by se měl nanést v takové míře, aby zůstal na těle bílý a sám se vstřebal. Některé krémy působí ihned, některé musíte aplikovat s předstihem před pobytem na slunci.
Kolik krému použít
Myslíte, že si stačí kápnout do dlaní, namazat jednu nohu, druhou nohu, trochu na břicho, trochu na ruce a záda stačí namazat nahoře? Ne, tak takhle ne. Dospělý člověk by měl při jednom namazání použít zhruba 6 čajových lžiček krému, aby mu mohl krém poskytnout takovou ochranu, kterou garantuje. Snížení doporučeného množství výrazně snižuje ochranu proti škodlivému UV záření.
Je voděodolný opravdu voděodolný?
Velký pozor dejte v případě použití voděodolného opalovacího krému. Spousta lidí si stále myslí, že voděodolný krém stačí natřít ráno a do večera není potřeba se znovu mazat. To je omyl. To, že je přípravek voděodolný, znamená, že vás lépe ochrání při pobytu ve vodě. Voda však velkou část krému smyje a je proto nutné aplikaci přípravku po koupání zopakovat! Neexistuje žádný krém, který by stačilo natřít jednou denně a poskytoval by 24 hodin stejnou ochranu.
Můžete mít pocit, že jste stále mastní, a tudíž chránění – ale: 1. mastnota vás nechrání, 2. to, že se nespálíte, nemusí znamenat, že se vaše kůže nepoškozuje. Spálení je jen jedním z mnoha projevů negativních účinků UV záření na lidskou kůži.
Jaké krémy používáte vy? Jak často se mažete a jak dlouho se opalujete? Máte z rakoviny kůže strach? Co děláte pro to, abyste ji nedostali?