Recept, který sice nevodí, ale výborně zabírá na akné a problematickou pleť
Ve středověké Evropě se křen používal k čištění krve, k vyhánění močových kamenů z těla, proti vodnatelnosti, dně, žaludečním křečím, revmatismu, kašli či kurdějím.
My ho v současné době používáme více k vepřovému kolenu, ale následující článek vás určitě přesvědčí, že je to nesmírná škoda.
Jak nám pomáhá křen?
- Příznivě působí například na trávící soustavu.
- Pomáhá při virových onemocněních horních cest dýchacích.
- Působí močopudně a antibakteriálně.
- Křenový kořen má vysoký obsah vitaminu C.
- Obsahuje látky, které mají silně antiseptické účinky.
Výše zmíněných vlastností využívá i pleťová maska z křenu a octa na léčbu akné. Spojuje v sobě antibiotické a tonizační vlastnosti křenu a octa. Co všechno umí obyčejný křen, se dočtete v našem jiném článku.
Pleťová maska z octa a křenu
Suroviny
- strouhaný křen
- vinný nebo ovocný ocet
Příprava
Láhev naplníme strouhaným křenem a ten zcela zalijeme vinným nebo ovocným octem. Necháme 10 dní odpočívat na teplém místě.
Použití
Naneseme na vlhký obličej, necháme 10 minut působit a opláchneme nejprve teplou a poté studenou vodou. Maska sice nijak zvlášť nevoní, ale zato perfektně účinkuje.
Zkuste křenový ocet proti bolestem hlavy
Nastrouhaný křen zalijeme octem tak, aby hladina sahala 2 cm nad vrstvu křenu. Nádobu na osm dní ponecháme při pokojové teplotě, poté obsah prolisujeme. Křenovým octem potíráme bolestivá místa.
Náš tip
Pro svůj vysoký obsah vitaminů se chroupání křenu doporučuje proti paradentóze. Na nemoci dutiny ústní je výborná dubová kůra. Psali jsme zde.