Trápí vás nevzhledné záděry? Tipy, jak se jich nejlépe zbavit
Především děti si někdy okusují nehty a často to spojí právě i s okusováním kůžičky kolem nich. Nejenže to vypadá neesteticky, ale zvyšuje se tak i riziko přenosu různých infekcí. To ovšem není jediná příčina. Problémy mají zejména lidé s velmi suchou kůží. Vysušená pokožka není schopna udržet vlhkost, začne se loupat a záděra je na světě. Lidem se suchou kůží stačí zadrhnout o oblečení nebo ručník a kromě bolesti se může dostavit i krvácení.
Jak záděru ošetřit?
Před aktivním odstraňováním záděry si nejprve důkladně omyjte ruce teplou vodou a mýdlem, abyste si do rány nezanesli infekci. Kůže při kontaktu s teplou vodou i trochu změkne, což usnadní odstřihnutí záděry. Než ale začnete stříhat, vydesinfikujte nůžky lihem nebo jinou desinfekcí, kterou máte pravděpodobně v lékárničce. Odrostlou kůžičku se pokuste odstřihnout co nejvíce, aby se dále nezatrhávala. Místo nakonec ošetřete speciálním hojivým gelem, který dostanete v lékárně.
Jak záděrám předejít?
- Především péče o nehtové kůžičky, šetrné a hlavně pravidelné zastřihávání nehtů a používání hydratačních krémů na ruce může problémům pomoci předejít.
- Nejhorší, co můžete při stříhání nehtů udělat, je používat nůžky, které spíš „pižlají“ než stříhají. Staré tupé nůžky dokáží přivodit opravdu nepříjemné poranění, které budete dlouho léčit. Sledujte svoje nehty. Prozradí hodně o vašem zdravotním stavu.
- Koušete-li si nehty, zapracujte na odstranění tohoto zlozvyku. Sebelepší péče nepomůže, pokud si budete kůžičku kolem nehtů dobrovolně poškozovat.
- Pomáhá kalciová mast, lázeň z olivového oleje nebo citronu a z bylinek se hodí řepík nebo heřmánek. Dále nezapomínejte na přísun vitamínů C a B.
- Jestliže vás záděrky trápí delší dobu, poraďte se s lékařem.