Obyčejný keř s úžasnými účinky: S naší pletí dokáže doslova zázraky

Krása 27. srpna 2019 | 15:17 — Monika Moorová
Rakytník je rostlina budoucnosti. Umí vyhladit vrásky a dokáže bojovat s akné. Udělejte si olejový základ, který můžete používat vnitřně i do krému. Svým složením je rakytník opravdu výjimečný.
Dalších 5 fotografií v galerii
Seznamte se s rostlinou budoucnosti / Shutterstock

Rakytník řešetlákový byl dlouho považován jen za okrasnou rostlinu. Ale jestli ho na vaší zahradě pěstujete, ani možná netušíte, jaký poklad doma skrýváte. 

Odborníky je považován za rostlinu budoucnosti. Není totiž pouze okrasným keřem, který pravidelně vídáte na procházkách či cestách do práce. Pro vysoký obsah vitaminu C bývá právem označován jako citroník severu. Kromě „céčka“ rakytník obsahuje vitaminy A, řadu béček (B1, B2, B3, B6, B9), dále vitaminy D, E, K, P a mnoho dalších látek prospěšných tělu. 

Účinky rakytníku na pleť

Rakytník se v posledních letech velice hojně využívá i v kosmetickém průmyslu. Regeneruje pleť, díky vysokému množství vitaminu C vyhlazuje vrásky, prospívá přesušené a dehydrované pleti, díky svým baktericidním účinkům pomáhá mladé pleti v boji se zanícenými pupínky či akné, léčí popáleniny. Olej urychluje růst vlasů, zpevňuje je a zamezuje jejich vypadávání. A můžete si jej připravit i doma, a to v podobě výluhu.

Příprava olejového výluhu

  • 2 hrsti rakytníkových plodů
  • 1 dcl kvalitního za studena lisovaného oleje

Postup

Kuličky omyjte, nadrťte je vidličkou na malé kousky a nechejte několik dnů volně na talíři. Občas je vidličkou provzdušněte, aby nezačaly plesnivět. Po této době smíchejte rakytník s olejem tak, aby byly všechny kousky ponořené. Dejte do uzavíratelné sklenice a uložte na tmavé místo s pokojovou teplotou. Každý den s lahvičkou krátce zatřepte. Takto skladujte asi po čtyři týdny. Pak přeceďte nejprve přes sítko, potom přes jemné plátno.

Vlastní rakytníkový krém

Takto získáte výluh, který můžete přidat do krému nebo si vyrobte vlastní krém tím, že výluh smícháte s bambuckým máslem.

Na imunitu

Pokud chcete rakytníkový olej užívat na podporu imunity, užívejte třikrát denně jednu čajovou lžičku. Zbytek oleje skladujte na tmavém a chladném místě. Proč by u vás doma nikdy neměl chybět rakytníkový olej?

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čeští vědci popsali dokonalý trik. Voda za určitých podmínek nezmrzne ani když jsou teploty hluboko pod nulou

Připravte si likér z černého bezu. Má vynikající účinky...

Židle musí umět víc, než jen zapadnout do interiéru. O...

Každému ptáčkovi se v zimě zavděčíte trochu jiným...

Vyrobte dětem krásný adventní kalendář. Třeba z krabiček...

Než zahradní nábytek definitivně schováte, vyčistěte z...

Pokud nemáte čas nebo energii, ale přejete si psa, musíte...

Zavřít reklamu