Jak vybrat správnou obuv k oblečení. Poradíme, co na co je nutné hledět a čeho se vyvarovat

Móda 22. října 2020 | 11:59 — Klára Sanders
I na výběru bot záleží. Správně vybraná obuv je totiž dokonalé zakončení každého outfitu. Jiné boty se hodí ke kalhotům, jiné k šatům a sukním. Poradíme vám, jakou obuv zvolit.
Další 4 fotografie v galerii
Správně vybraná obuv skvěle doplní celý outfit / Pixabay

Když už se vám konečně podaří vybrat oblečení, čeká na vás další výzva, a to jaké vybrat boty. Je zřejmé, že jiné boty si žena obuje ke krajkovým šatům a jiné třeba k spotovnímu oblečení. I když se na první pohled zdá, že vybrat vhodné boty není žádná věda, opak je pravdou. Podle čeho se řídit a čeho se vyvarovat?

Krajkové šaty jsou velkým oříškem

Krátké krajkové šaty vyžadují skutečně excelentně padnoucí obuv, která nebude rušit jejich střih a barvu, a zároveň poskytne skvělý doplněk, nad kterým se budou ostatní pozastavovat. K černým, červeným či bílým šatům se zpravidla hodí obuv v závislosti na doplňcích nebo v odstínu šatů. Ovšem jaké boty zvolit u pestrých šatů či velice jemného střihu? Zpravidla jsou vhodné boty tělové barvy, které jsou vyvedeny jemně, ideálně s jemným podpatkem nebo bez něj.

Můžete zvolit i obuv se zlatým či stříbrným nádechem, která bude mít jemné pásky a šaty vkusně doplní. Dále jsou vhodné boty v samotném tónu šatů, vyvarujte se lakovaných bot na platformě, můžete vyrazit také v lodičkách nebo balerínách.

Dlouhé krajkové šaty vyžadují obuv, ve které se bude majitelce pohodlně chodit, jelikož dlouhé šaty se mohou snadno zaplést při chůzi a způsobit mírné klopýtnutí. Opět je ke krajkovým šatům lépe volit jemnou a vkusnou obuv, která zaujme svou elegancí spíše než humpoláckým zjevem. Snažte se zvolit nevýrazné, avšak kvalitní provedení.

Čeho se vystříhat? Ke krajkovým šatům se rozhodně nehodí lakované boty na platformě a dejte si pozor i na hutnou nevzhlednou obuv.

Obuv k legínám volte podle ročního období

Legíny jsou už několik let oblíbeným kouskem mnoha žen. Jakou obuv k nim volit? Záleží na ročním období, ve kterém legíny nosíte, jelikož se dají nosit celoročně.

V zimě si k legínám můžete nazout kozačky, polokozačky či boty s kožíškem, které se budou hodit k barvě kabelky nebo outfitu, který legíny doplňují. Na jaře a na podzim se nabízí spíše uzavřená obuv, jelikož vás může překvapit deštivé počasí, a ráno a večer již bývá zima. Proto se doporučují tenisky, baleríny, uzavřené boty na podpatku či kotníkové boty. V létě volte otevřenou obuv, plátěné boty a sandálky. Vše záleží na doplnění outfitu. K tunice s koženou bundičkou nebo kabátkem se hodí spíše uzavřená kotníčková obuv, stejně tak jako k pleteným šatům, ovšem k halence, tílku či letnímu oblečení jsou vhodnější plátěné tenisky, boty na podpatku či pásková obuv.

Pamatujte, že závisí spíše na celkovém outfitu než právě na legínách. Ty představují univerzální a dobrý módní kousek, který se hodí pro každého. Boty na podpatku opticky prodlouží nohu, a osoby menšího vzrůstu je uvítají, jelikož legíny velice zvýrazňují délku a tloušťku nohou.

Jaké boty vybrat na svatbu

Obuv na svatbu tvoří nedílnou součást svatebních šatů pro ženicha i nevěstu. U nevěsty záleží na délce a provedení svatebních šatů. Zpravidla její šaty bývají dlouhé, bílé a široké, a proto záleží na osobních preferencích. Obecně je dobré, pokud má nevěsta střevíčky na vyšším podpatku, ovšem neměl by být vysoký příliš. Tvar boty často kopíruje módní trendy. I k tak slavnostmínu aktu ale můžete zvolit i velice jednoduché baleríny, jelikož nevěsty se chtějí ve svatební den cítit dobře a pohodlně. Žádané jsou také boty s krátkou špičkou na nízkém podpatku. Všeobecně platí, že nevěsta, která volí boty na vysokém podpatku, by měla precizně chůzi na podpatcích ovládat, neboť svatební šaty jsou těžké a koordinaci pohybů zhoršují. Za zmínku stojí také obuv, která má pásek kolem kotníku, právě v této udrží nevěsta stabilitu a cítí se bezpečně.

Pánské boty by měly být celokožené, ladit s oblekem, popřípadě by měl ženich využít formální černou barvu obuvi. K obleku si též mohou muži vybrat bílé, béžové či champagne boty, a to v lakovaném provedení či bez něj. Záleží na vkusu dotyčného páru, který obuv vybírá, a na barvě a střihu svatebního oblečení.

V den svatby záleží také na obuvi družiček a svatebčanů. Pro družičky je vhodné vybírat boty najednou a tak, aby ladily spolu s šaty.

Které boty se hodí ke společenským šatům

Nejprve je nejlepší zakoupit si společenské šaty, a následně až potom obuv, která se k nim nejlépe hodí a pasuje. V případě, že máte dlouhé šaty, záleží na tom, jaké jste postavy, ale obecně je vhodnější volit boty na vyšším podpatku, a to na takovém, aby bylo možné tancovat a pohybovat se. Závisí na příležitosti, na kterou v šatech půjdete.

V případě, že jdete na ples, jsou základem boty pohodlné a prošlápnuté. Pokud se chystáte do divadla, volte decentní obuv, která nebude příliš nápadná. Dle formálního úzu by měly mít uzavřenou špičku a měly by být s nelakovanou povrchovou úpravou, jelikož ta neupoutá tolik pozornosti. Nejvíce zaujmete kvalitními koženými botami, které jsou precizně ušity a ladí k oblečení. Nemusí být výrazné, ale i přesto upoutají pozornost. Jestliže si chcete zakoupit obuv před nákupem šatů, volte univerzální barvu a střih, a tedy nic nezkazíte béžovými koženými lodičkami s uzavřenou špičkou či černými decentními páskovými boty na středním podpatku. Psali jsme také: Mezi kabelkami existují basic kousky, které musíte mít

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Další vesmírná loď Starship byla roztrhána mohutnou explozí

Zbavte své komory, garáže i sklepy harampádí. Stačí...

Majoránka je jedním z nejčastěji používaných koření....

Pokud se váš pes začal honit za vlastním ocasem, zpozorněte....

Květinové jarní dekorace vám zvednou náladu. Vytvořte si je...

Pravidelné vytírání podlah dá pořádně zabrat. Pořiďte...

Vytáhněte zazimované muškáty. I zažloutlé a neduživé...

Zavřít reklamu