Jaká je pravda o škodlivosti oblíbeného nápoje Čechů?

Ostatní 16. března 2017 | 07:00 — Monika Moorová
Podívali jsme se na zoubek nápoji, který nás v zimě pěkně zahřeje a v létě nádherně osvěží. Jak je to s jeho škodlivostí?
Další 4 fotografie v galerii
Mnozí z nás čaj pijí denně / Shutterstock

Černý čaj má jistě prokazatelně řadu zdraví prospěšných účinků, ale i zde platí, že všeho moc škodí. Jaké jsou negativní stránky pití černého čaje?

1. Věděli jste, že černý čaj způsobuje zácpu?
Většina lidí má pocit, že čím víc tekutin proleje tělem, tím méně problémů bude mít se zácpou. V případě černého čaje to neplatí. Čaj obsahuje tein a polyfenoly známé jako taniny, které zpomalují střevní pohyb a zvyšují rizika zácpy.

2. Má na svědomí překyselení žaludku!
Lidem s citlivějším žaludkem stačí velký hrnek černého čaje, aby si vyvolali solidní žaludeční potíže a pálení žáhy. Zejména pokud si dají šálek čaje na lačno a ochutí si ho citronem. Čajové lístky obsahují rostlinné kyseliny, které se vyskytují ve všech formách vegetace. Dominantními jsou však šťavelany a citráty. Ty první najdete v ovoci a listové zelenině, ty druhé se nachází především u citrusových plodů, proto je čaj s citronem favoritem na překyselení. Když k tomu přidáte tein, máte na problém zaděláno.

3. Černý čaj barví a rozpouští sklovinu!
Kdo chce mít krásné bílé zuby, může na pití černého čaje rovnou zapomenout. Jeho časté pití barví zuby a to spolehlivě a trvale. Černý čaj obsahuje třísloviny, které jsou silným přírodním barvivem. Když k tomu přihodíte oxidaci, která efekt ještě zesiluje, je jasné, že čaj jako ničitel zářivě bílého úsměvu nemá mezi potravinami konkurenci.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jak dopadla hvězda středoškolských filmů? Amanda Bynes sekla s drogami a učí se na kosmetičku

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu