Odhalte příčinu páchnoucího dechu a co nejrychleji se jej zbavte. Přinášíme možná řešení

Ostatní 21. září 2020 | 08:39 — Helena Malá
Halitóza neboli zápach z úst je krajně nepříjemný problém, který jde naštěstí řešit. Důležité je odhalit viníka odéru a pak s ním zatočit. Existuje několik způsobů, jak si opět zajistit svěží dech.
Další 3 fotografie v galerii
Zápach z úst člověku komplikuje život / Depositphotos

Pokud je vám cítit z úst, může to vás i vaše okolí přivádět do rozpaků a nepříjemných situací. Je pravdou, že ne vždy o svém problému dotyčný ví, protože lidem je často velmi trapné na zapáchající dech druhého upozornit. Pokud se této záležitosti hodláte zbavit, musíte odhalit příčinu.

Špatná péče o zuby a dásně

Bakteriální plak se neustále usazuje na zubech, kolem nich a mezi nimi a může být příčinou halitózy. Jak tyto bakterie rozkládají částečky jídla v ústech, mohou uvolňovat nepříjemně páchnoucí plyn způsobující zápach z úst.

Řešení

Nejlepší způsob, jak tomu předejít, je čistit si zuby dvakrát denně fluoridovou zubní pastou a dentální nití, a tak odstraňovat plak a zachycené částečky potravy i z obtížně dostupných míst mezi zuby.

Nemocné dásně

Halitóza může také být jednou z prvních známek onemocnění dásní, protože ji mohou způsobovat usazeniny bakteriálního plaku podél okraje dásní, jež mohou být příčinou zápachu z úst. Pokud plak neodstraníte, může způsobovat krvácení a otok dásní, symptomy zánětu. Není-li tento stav léčen, může vést k závažnějšímu onemocnění dásní.

Řešení

Abyste předešli zánětu dásní, čistěte si zuby dvakrát denně fluoridovou zubní pastou, která má speciální složení pro odstraňování podstatně většího množství plaku.

Jídlo a pití

Pokud sníte potraviny s výrazným pachem, například česnek, cibuli a koření, nebo pijete kávu či alkohol, může to způsobit dočasný zápach z úst.

Řešení

Nejlepším způsobem, jak se nepříjemného odéru zbavit, je vyhýbat se těmto druhům potravin a nápojů.

Kouření

Kouření cigaret, dýmek, případně šňupání či žvýkání tabáku může také způsobovat zápach z úst. Může také zabarvit zuby a zvýšit riziko vzniku onemocnění dásní.

Řešení

Zbavte se zlozvyku kouření, abyste měli zdravější ústa, bělejší zuby a svěžejší dech.

Drastická dieta

Vedlejším účinkem hladovění, drastické diety nebo diety s nízkým příjmem sacharidů může být zápach z úst. Je to proto, že tělo je nuceno štěpit tuky a přitom vznikají chemické látky zvané ketony. Ty způsobují, že váš dech zapáchá.

Řešení

Tento typ halitózy je možné napravit jen změnou stravy. Pokud potřebujete zhubnout, vyzkoušejte třeba banánový elixír, o kterém jsme psali zde.

Zdravotní problém

Některé zdravotní problémy mohou ve vzácných případech způsobit zápach z úst. Jedním z nich je sucho v ústech, odborně xerostomie, která nastává při nedostatku slin v ústech. Tento stav může vyvolat zápach z úst, protože sliny pomáhají zvlhčovat ústa a odplavují bakterie, které mohou být příčinou zápachu z úst. Zápach z úst mohou také vyvolat zažívací problémy, cukrovka a infekce hrdla nebo hrudníku.

Řešení

Pokud máte obavy, že za vaším zápachem z úst stoj nějaký zdravotní problém, neváhejte a kontaktujte vašeho zubaře nebo lékaře.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Antarktida ohrožuje světové metropole. Vědci zveřejnili velmi znepokojivou zprávu

Některé jedovaté houby si lidé stále pletou. Člověku...

Podzimní řez pomůže růžím lépe přečkat zimu. Nesmíte...

I koupelnu si můžete zařídit podle Feng Shui. Budete se v ní...

Jak si ochočit andulku. Stane se tak milým a nenáročným...

Zbavte se zápachu z bot a vyřešte tak nepříjemný problém...

V provoněné ložnici se vám bude lépe spát. Ne každá...

Zavřít reklamu