Druhá adventní neděle je za námi. Zjistěte, zda správně zapalujete svíčky na adventním věnci

Ostatní 08. prosince 2020 | 18:00 — Klára Sanders
Druhá adventní neděle je za námi, a to znamená, že jsme již zapálili druhou svíčku na adventním věnci. Věděli jste, že zapalování svíček na věnci má svá pravidla?
Další 4 fotografie v galerii
Advent je doba přípravy na Vánoce / Pixabay

Období adventu už je v plném proudu. Pro křesťany je advent začátkem liturgického roku a vyznačuje se očekáváním, oslav narození Ježíše Krista, které připadá na 24. prosince. Zároveň jde o čtyři týdny, které předcházejí Vánocům. Je to čas příprav, odpočinku i pečení vánočního cukroví. 

Původ slova advent

Advent je doba přípravy na Vánoce. Slovo samotné pochází z latinského "adventus", což znamená příchod. Jedná se o složeninu ad (k) a venire (přijít).

Adventní věnec

Adventní věnce jsou dnes nejčastěji využívaným symbolem adventu. Vyrábějí se především jako věnce na stůl. Adventní věnec představuje symboliku Kristova kříže a má jasně daná pravidla, jak by měl vypadat. Větývky jehličnanů představují život. Dříve se často používaly i holé slaměné věnce, které odháněly zlé duchy a tím zajišťovaly domu požehnání.

Adventní svíce

Adventní věnec zdobí čtyři svíce, které slouží k symbolickému odpočítávání čtyř adventních týdnů. Pozor, svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček. Zvyk postupného zapalování svící na adventním věnci se k nám dostal až v druhé polovině 20. století z Německa. V tradičním českém prostředí byla okna slavnostně osvětlována jen na Bílou sobotu. Víte, že i svíce na adventním věnci mají svoje jména? Variant pojmenování je hned několik. Snadno pochopitelná a přijatelná i pro ateisty je varianta se jmény Naděje, Mír, Přátelství a Láska. 

Barva

Hlavní barvou adventu je fialová, která symbolizuje pokání a čekání. Proto i adventní věnec by měl být v této barvě. Někdy se jedna z fialových svíček nahrazuje svící růžovou. Pro protestantské církve pak byla typickou barvou barva červená a symboliku má i barva modrá. 

Konec adventu

Advent trvá čtyři týdny. Začíná první adventní neděli a končí se západem slunce na Štědrý den.

Jmelí

K svátečnímu času adventu patří i zdobení domova jmelím, které má podle tradice přinášet do domu štěstí a požehnání a podle keltské tradice i plodnost. Polibek pod jmelím zajišťuje vzájemnou lásku až do příštích Vánoc.

Pečení cukroví

Čas adventu je kromě zdobení domova také časem pečení vánočního cukroví a perníčků. Jejich pečení má v českých zemích tradici od 12. století. Cukroví má pravděpodobně původ v pohanské tradici, v oslavách slunovratu, kdy mělo funkci obřadní a ochrannou.

Nezapomeňte tedy v neděli zapálit svíci na vašem adventním věnci a zkuste hodit za hlavu předvánoční nervozitu. Vždyť advent je především obdobím ztišení, klidu a rozjímání. Psali jsme také: Mileniálové. Co to vlastně znamená být příslušníkem této generace

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké...

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám...

Připravte se na pořádnou dávku romantiky. Ikonická místa, o...

Cestování v době covidové. Jaká omezení mohou Češi čekat...

Hit letošní dovolené. Češi propadli staronovému trendu

Zavřít reklamu