Druhá adventní neděle je za námi. Zjistěte, zda správně zapalujete svíčky na adventním věnci

Ostatní 08. prosince 2020 | 18:00 — Klára Sanders
Druhá adventní neděle je za námi, a to znamená, že jsme již zapálili druhou svíčku na adventním věnci. Věděli jste, že zapalování svíček na věnci má svá pravidla?
Další 4 fotografie v galerii
Advent je doba přípravy na Vánoce / Pixabay

Období adventu už je v plném proudu. Pro křesťany je advent začátkem liturgického roku a vyznačuje se očekáváním, oslav narození Ježíše Krista, které připadá na 24. prosince. Zároveň jde o čtyři týdny, které předcházejí Vánocům. Je to čas příprav, odpočinku i pečení vánočního cukroví. 

Původ slova advent

Advent je doba přípravy na Vánoce. Slovo samotné pochází z latinského "adventus", což znamená příchod. Jedná se o složeninu ad (k) a venire (přijít).

Adventní věnec

Adventní věnce jsou dnes nejčastěji využívaným symbolem adventu. Vyrábějí se především jako věnce na stůl. Adventní věnec představuje symboliku Kristova kříže a má jasně daná pravidla, jak by měl vypadat. Větývky jehličnanů představují život. Dříve se často používaly i holé slaměné věnce, které odháněly zlé duchy a tím zajišťovaly domu požehnání.

Adventní svíce

Adventní věnec zdobí čtyři svíce, které slouží k symbolickému odpočítávání čtyř adventních týdnů. Pozor, svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček. Zvyk postupného zapalování svící na adventním věnci se k nám dostal až v druhé polovině 20. století z Německa. V tradičním českém prostředí byla okna slavnostně osvětlována jen na Bílou sobotu. Víte, že i svíce na adventním věnci mají svoje jména? Variant pojmenování je hned několik. Snadno pochopitelná a přijatelná i pro ateisty je varianta se jmény Naděje, Mír, Přátelství a Láska. 

Barva

Hlavní barvou adventu je fialová, která symbolizuje pokání a čekání. Proto i adventní věnec by měl být v této barvě. Někdy se jedna z fialových svíček nahrazuje svící růžovou. Pro protestantské církve pak byla typickou barvou barva červená a symboliku má i barva modrá. 

Konec adventu

Advent trvá čtyři týdny. Začíná první adventní neděli a končí se západem slunce na Štědrý den.

Jmelí

K svátečnímu času adventu patří i zdobení domova jmelím, které má podle tradice přinášet do domu štěstí a požehnání a podle keltské tradice i plodnost. Polibek pod jmelím zajišťuje vzájemnou lásku až do příštích Vánoc.

Pečení cukroví

Čas adventu je kromě zdobení domova také časem pečení vánočního cukroví a perníčků. Jejich pečení má v českých zemích tradici od 12. století. Cukroví má pravděpodobně původ v pohanské tradici, v oslavách slunovratu, kdy mělo funkci obřadní a ochrannou.

Nezapomeňte tedy v neděli zapálit svíci na vašem adventním věnci a zkuste hodit za hlavu předvánoční nervozitu. Vždyť advent je především obdobím ztišení, klidu a rozjímání. Psali jsme také: Mileniálové. Co to vlastně znamená být příslušníkem této generace

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejaktivnější sopka v Evropě se probouzí k životu. Okolí nepřetržitě monitorují vědci

Původ karet je obestřen tajemstvím a zákazy

Holandský ovčák je skvělým hlídačem, parťákem i...

Podle čeho vybírat psa pro starší lidi a která plemena jsou...

Netkaná textilie na zahradě ochrání stromy před mrazem a...

Pokud si pořizujete koťátko, je velmi důležité dopřát mu...

Klasický versus elektrický zavařovací hrnec. Vyberte si ten...

Zavřít reklamu