Vyzkoušejte několik rad, které vám ulehčí ranní vstávání

Ostatní 03. února 2021 | 07:44 — Klára Sanders
Ranní vstávání není pro každého. Obzvlášť v zimě, kdy člověk vstává téměř za tmy, by budík nejraději vypnul a spal dál. I ranní kolečko s hygienou, snídaní a oblékáním nám dává v zimě více zabrat. Máme pro vás několik nápadů, které mohou s ranním vstáváním pomoci.
Další 3 fotografie v galerii
Na brzké vstávání je třeba se připravit / Pixabay

Jen málokdo z nás ráno vyskočí z postele bez problémů. Většinou se ještě převalume v posteli tak dlouho, jak jen to jde. Po probuzení si pak ještě musíme dát studenou sprchu nebo pořádně velký hrnek kávy. Zkuste změnit pár věcí, aby se vám vstávalo lépe. 

Příprava

Na brzké vstávání je třeba se připravit. Zvlášť to platí pro ty, kdo patří mezi tzv. sovy. Věci doporučujeme si nachystat, budíky nastavit a dát tak daleko od postele, abyste k jejich zastavení museli vstát. Na ráno by vám mělo zbýt jen oblékání, osobní hygiena a snídaně. Pokud patříte mezi osoby, které snídají. Pokud ne, měli byste to změnit. Snídaně je základ dne.

Aktivizace

Nejhorší po ránu je, že nejste schopni se dostat do tempa. K tomu může pomoci několik triků, které vám pomohou. První z nich spočívá v tom, že po probuzení vypijete sklenici vody. Jde zejména o hydrataci organismu, který má za sebou řadu hodin, kdy ztrácel tekutiny v průběhu noci. Nahradit alespoň zčásti tento deficit pomůže vašemu tělu, aby se dostalo do pohybu. A pomůže to víc než šálek kávy. Ten si můžete dát potom.

K aktivizaci může přispět také buzení navázané na světlo. Jestliže vstáváte za tmy nebo šera, měli byste si zařídit, že se vám v nastavený čas rozsvítí světla v ložnici. Tento světelný trik potlačí tvorbu hormonů, které ovlivňují náš spánek, a vy budete snáze aktivní. Rozhodně naberete větší tempo, než když se budete ploužit zšeřelým bytem.

Dalším důležitým trikem je protažení a rozcvičení. Tady nemluvíme vůbec o tom, že bychom se měli nějak dlouho trápit. Samozřejmě, pokud vstanete tak včas, že si ráno stihnete ještě jít zaběhat, bude to dobře. Ale pro ty, kdo zápasí s každou minutou, bude i tak výhodné, jestliže udělají pár dřepů, několik dalších cviků a budou pokračovat v přípravě na odchod. Krev se rozproudí a vše půjde v rychlejším tempu.

Když ani toto nepomůže

Pokud nepomohou výše uvedené triky, budete muset mírně posunout své biologické hodiny. Začnete tím, že půjdete do postele o půl hodiny dříve než obvykle. To vám nebude připadat jako velká ztráta, ale ráno to může být významným faktorem k větší aktivitě. Další vychytávkou jsou různé sportovní náramky. Mnohé z nich v sobě mají funkci inteligentního budíku, který vás probudí v té předpokládané fázi spánku, kdy se vám bude nejlépe vstávat. Vyzkoušejte, zda to na vás funguje. Protože budete ale nosit náramek i po celou noc, vyberte si ten, na nějž nebudete mít alergickou reakci na kůži. Psali jsme také: Jak je možné zbavit se chrápání

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky. Všichni jen zírali

Pravidelné vytírání podlah dá pořádně zabrat. Pořiďte...

Vytáhněte zazimované muškáty. I zažloutlé a neduživé...

Staré džíny je škoda jen tak vyhodit. Jednoduše je...

Spaní na zemi na matraci má své příznivce i odpůrce. Víme,...

Blíží se čas pro jarní výsadbu česneku. Nemůžete sice...

Pořiďte dětem originální zvířátko. Péče o potemníka je...

Zavřít reklamu