Nedaří se vám najít práci? Možná děláte někde chybu

Ostatní 26. dubna 2017 | 06:18 — Monika Moorová
Přišli jste o práci a nedaří se vám najít novou? Potácíte se od jednoho pohovoru k druhému a stále slyšíte "ne“? Možná děláte někde chybu.
Neděláte někde chybu? / Shutterstock

Pokud se jim chcete vyvarovat, sepsali jsme pro vás alespoň některé z nich:

Nemáte dobře upravený životopis

Můžete mít klidně třicet let praxe v oboru nebo pět jazykových certifikátů, ale s neprofesionálně působícím "sívíčkem" moc nezabodujete. Životopis má být stručný a strukturovaný.
Myslete také na to, jaké místo a v jaké firmě se snažíte získat, a podle toho ho upravte. Jestli se například ucházíte o pozici účetní, vaše vítězství na matematické olympiádě v roce 1987 ani vysokoškolská brigáda v baru nikoho neoslní.

Náš tip: Vynechte barvičky, obrázky i rádoby vtipná písma typu Comic Sans. Rozmyslete si také, zda se hodí přikládat vaši fotografii.

Vynecháte motivační dopis

Na první pohled může působit jako snůška klišé, ale většina personalistů ho vyžaduje. Jestli se tedy v inzerátu, na který reagujete, píše, že máte zaslat kromě CV i motivační dopis či e-mail, nevykašlete se na něj. Nebojte se být originální, samozřejmě v rámci slušnosti. Motivační dopis je skvělou příležitostí upozornit na svůj výjimečný talent, netradiční schopnost či zajímavou pracovní zkušenost.

Při shánění práce spoléhám na jeden zdroj, třeba na web

To je hodně nerozumné. Víc cest znamená větší šance na úspěch. Sledování specializovaných pracovních portálů, ale i webových stránek firem, by měla být povinná součást každodenní snahy najít práci. Důležité je rozeslat CV i do personálních agentur, sledovat tištěnou inzerci třeba i v lokálním tisku, inzeráty na úřadech práce. A oslovit i okruh svých známých a rodiny.

Věřím, že najdu práci rychle, třeba i za pár dní

Připravte se na to, že vám hledání zaměstnání může zabrat i několik měsíců. U absolventů je třeba největší omyl nechat si dlouhé prázdniny a začít se starat až koncem srpna či počátkem září. O přijetí rozhoduje víc lidí, bývají na dovolené, a než se sejdou, chvíli to trvá.

Na některé nabídky nereaguji, neumím vše, co požadují

Tím se okrádáte o šanci. Třeba vás na základě životopisu osloví kvůli jinému místu, které mají v nabídce.

Ignorujete sociální sítě

Ať hledáte, jak hledáte, práci se vám najít nedaří? Nebo jste našli, ale na váš e-mail nikdo nereagoval? Právě v takových situacích vám mohou pomoci sociální sítě a užitečné kontakty, které si díky nim vytvoříte.

Náš tip: Kromě Facebooku a Twitteru si založte profil i na profesionální síti LinkedIn. Najdete tu lidi, které už znáte, ale třeba i potenciálního zaměstnavatele.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu