Proč žijí inteligentní lidé déle? Nejnovější studie přináší odpověď
Odpověď je prý poměrně jednoduchá. Již v minulosti statistici poukázali na to, že lidé s vyššími IQ žijí o něco déle a připisovali to faktoru inteligence. Vycházeli například z toho, že lidé s vyšším IQ jsou pravděpodobně vzdělanější, solventnější, tím mají větší možnosti si zajistit nadstandardní lékařskou péči, a to vše podle statistiků zvyšuje pravděpodobnost, že se dožijí vyššího věku.
Nejnovější studie publikovaná v britském lékařském časopise rozšířila tuto teorii o předpoklad, že s inteligencí je spojena i vrozená predispozice k lepšímu zdraví. V roce 1947 provedli skotští vědci rozsáhlé testy IQ zahrnující více než 30 000 lidí. Účastníky testovali v dětství jako 11leté děti a pak je dlouhé roky sledovali.
Později vědci vedeni Catherine Calvinovou, profesorkou psychologie na univerzitě v Edinburghu, analyzovali příčiny úmrtí účastníků výzkumu. Zajímalo je, zda existuje korelace mezi vrozenou inteligencí a delším životem.
Zjistili, že lidé s nižším IQ byli náchylnější k dřívějším úmrtím na choroby dýchacích cest, srdeční onemocnění a mrtvici. Ze závěrů výzkumu vyplývá, že ti z účastníků kontrolní skupiny, kteří dosáhli v inteligenčním testu lepší skóre, vykazovali menší pravděpodobnost umrtí na choroby dýchacích cest, mrtvici, selhání srdce a dokonce i na rakovinu způsobenou kouřením.