Překvapivá studie. Proč ženy pociťují bolest více než muži?
Čím to je? Podle vědců z Milánské univerzity je důvodem rozdílný práh vnímání bolesti, který u žen a mužů nastavila matka příroda.
Náš prapraotec prostě nesměl pociťovat bolest, aby mohl pokračovat v boji či lovu, zatímco naše prapramatka ji cítila, aby věděla, že je ohrožena, a také aby se mohla lépe vcítit do bolesti svých bližních, především svých dětí, neboť bolest má rovněž významnou emotivní složku.
Rozdíly v nastavení prahu bolesti byly zjištěny na biologické úrovni, tedy na úrovni přenosů nervových vzruchů. Nejvýraznější rozdíl mezi oběma pohlavími v mechanismech přenášení bolesti byl zjištěn při stresu a ve chvílích, kdy se nalézáme v nebezpečí. Bolest tehdy působí jako semafor, přičemž mužům naskakuje červená daleko později než ženám.
„Bojující muž nesměl v boji příliš pocítit bolest, aby mohl co nejdéle bojovat," říká Diego Fornasari z Milánské univerzity. Dodnes platí, že raněný voják nebo třeba hokejista pocítí bolest, až když skončí boj či zápas. U žen se naopak během stresu automaticky rozběhne mechanismus spojený se snahou o zachování rodu. Právě proto žena v té chvíli musí cítit bolest dříve a více. Prostě aby si uvědomila, že je v ohrožení.
Tělo ženy v produktivním věku má tendenci snižovat produkci endogenních kanabinoidů, tedy látek působící jako přírodní analgetikum, v určitých fázích ovulačního cyklu. Tím se zvyšuje její citlivost na bolest a vysvětluje to rozdíly mezi oběma pohlavími v reakci na bolestivé podněty.
Bolí vás často hlava? Mohou za tím stát zdánlivé drobnosti.