Vypadáte jako mrcha? Vy o tom ani nevíte, ale vaše okolí trpí

Ostatní 01. února 2018 | 10:07 — Monika Moorová
Okolí váš obličej vnímá jako naštvaný a protivný. Jakoby naznačoval, že jeho majitel každou chvíli vystartuje a bude dělat potíže. V čemkoliv. A vy sami to nevidíte.
Když si nedáváte pozor, vypadáte jako úplná mrcha / Shutterstock

Ve skutečnosti jste laskavá a vstřícná když někdo potřebuje pomoc, máte pochopení pro chyby druhých a moc ráda se smějete. Přesto vaše tvář vypovídá o opaku. Když si nedáváte pozor, vypadáte jako úplná mrcha. Znáte cviky, které vám pomohou k hezčímu obličeji bez vrásek?

Důvod tak zásadní odlišnosti mezi duševním rozpoložením a výrazem v obličeji je poměrně prozaický: nedokážeme se nepřetržitě soustředit na to, jak se tváříme. A navíc jsme podvědomě přesvědčení o tom, že náš obličej vypadá přesně tak, jak se cítíme. Což nemusí být pravda.

Stačí se ale podívat na fotku, pořízenou v okamžiku, kdy jste to nečekaly. Koutky svěšené, obočí nakrčené, brada a vůbec všechno na obličeji pokleslé. Výraz, který najednou vyjadřuje nudu, omrzelost, naštvání. Jak je to možné?

Dotyčné dostaly od přírody do vínku RBF, tedy „resting bitch face“. Nikterak lichotivou anglickou zkratku lze do češtiny "volně" přeložit jako mrzutý, nespokojený výraz. Nebo také jednoduše „ksicht naštvané krávy“, jak ho někteří bez servítek titulují. Život s ním není žádný med. Od dětství, kdy je člověk neustále okřikován, aby se netvářil jako kakabus, až po dospělost, kdy může pořádně zkomplikovat partnerské i pracovní vztahy. 

Co říká věda?

Největším spojencem syndromu RBF je čas. S přibývajícím věkem nám přirozeně klesají koutky a tvář tak dostává ještě nevrlejší rysy. Některé ženy s RBF se proto svěřují do péče plastických chirurgů. Dva američtí behaviorální vědci Jason Rogers a Abbe Macbethová se nedávno rozhodli podrobit syndrom RBF důkladnému zkoumání.

S pomocí počítačového programu zkoumali na více než desetitisících obrázcích lidských obličejů osm základních emocí: štěstí, smutek, vztek, strach, překvapení, znechucení, opovržení a – pro syndrom RBF tu nejklíčovější – neutralitu. Pro každou z emocí určí mapu 500 bodů na tváři.

Došli k zajímavému závěru. Výraz, které zkoumané osoby označily za neutrální, vykazoval naopak emoce znechucení, opovržení a smutku.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu