Jak se vám dnes spalo? Fakta o největší pověře, která se mezi lidmi traduje

Ostatní 30. dubna 2018 | 08:09 — Monika Moorová
Jak se vám dnes v noci spalo? Jestli jste se převalovali a marně se snažili usnout, mohl být na vině měsíc, který byl právě v úplňku. Ale jak to vlastně s touto lidovou pověrou je? A má na nás měsíc opravdu takový vliv jak se traduje?
Další 2 fotografie v galerii
Jak to s tou sílou luny vlastně je? / Shutterstock

O úplňku měsíce mezi lidmi již po staletí kolují různé mýty. Představa, že fáze měsíce mají vliv na lidský spánek, sahá až do starověku. Měsíc v úplňku má prý schopnost probouzet temné síly, způsobovat přírodní katastrofy či narušovat spánek. A právě účinkům měsíce na kvalitu spánku se věnoval vědecký experiment. Nemůžete usnout? O nejlepší poloze na rychlý spánek jsm epsali před časem.

Záměrem nové studie byla snaha zjistit, zda má úplněk měsíce vliv na dětskou hyperaktivitu. Experimentu se zúčastnilo téměř šest tisíc dětí ve věku devíti let z 12 zemí. Vědci si chtěli ověřit, zda jsou při úplňku děti hyperaktivní.

Ze závěrů studie však vyplývá, že se zřejmě jedná pouze o mýtus a fáze měsíce nijak nesouvisí s délkou dětského spánku. Ukázalo se, že úplněk měsíce neměl na děti žádný mimořádný vliv. Rozdíly v délce trvání spánku byly zanedbatelné.

Podle odborníků to však neznamená, že měsíční cyklus nemůže mít na určité skupiny lidí nějaký vliv. Zdá se však, že měsíc v úplňku mění kvalitu lidského spánku jen minimálně. Zkuste před spaním kurkumové mléko. Ráno budete vstávat jako znovuzrození.

Modrý Měsíc

Speciálním jevem s tajuplně znějícím názvem je modrý Měsíc. Milovníci senzací však budou zklamání, protože se nejedná o nový barevný odstín, ale pouze o jev, který nastává jednou za několik let - kalendářní měsíc, ve kterém se sejdou dva úplňky. Ten druhý je potom nazýván jako modrý a je mu přičítána magická moc plnit přání.

Co všechno se o úplňku traduje?

  • Říká se, že při úplňku se zhoršují různé nemoci.
  • Citliví lidé se mohou cítit podráždění, špatně se jim usíná nebo mohou pociťovat deprese.
  • Měsíc a zvláště pak v úplňku také nebývá spojen jenom s negativními pověrami. Naopak básníci a jiní umělci mohou mít velký příliv tvůrčí energie.
  • Svůj rej na něj také měly různé čarodějné bytosti.
  • Podobně by úplněk mohl být, a možná i býval, žněmi pro bylinkáře, neboť se věřilo, že bylinky nasbírané za úplňku mají největší magickou moc.
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Pierce Brosnan mluví o novém Bondovi. Nezáleží na tom, kdo bude další, říká

Péče o levanduli: Podzimní zastřižení by nemělo být...

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Zavřít reklamu