Petrolej se nepoužívá jen ke svícení či topení. Umí toho mnohem víc

Ostatní 01. července 2018 | 08:22 — Monika Moorová
Používání petroleje je v našich zemích již delší dobu na ústupu. Byl objeven před více než sto padesáti lety a od té doby sloužil k mnoha účelům. Především na topení a svícení. Víte ale, že se petrolej používá i na léčbu některých neduhů?
Další 2 fotografie v galerii
Petrolej není jen do petrolejových lamp / Shutterstock

Petrolej je v některých částech světa stále používán k topení či svícení. Také se využívá jako palivo do některých leteckých motorů a jako aditivum do benzinu. Věděli jste, že se petrolej vyrábí také v lékařské kvalitě? A jsou země, kde na něj nedají dopustit.

Hlava v petrolejovém zábalu

Možná i vy vzpomenete na záběry ze starých filmů, kdy se vši běžně hubily právě petrolejem. Postup byl velmi jednoduchý. Vlasy se ostříhaly či oholily a na hlavu se nanesl petrolej, či ještě lépe – hlava se zabalila do ručníku napuštěného petrolejem. Tento „zábal“ rozhodně žádná veš nepřežila. Někdy to vypadalo tak, že nepřežije ani hostitel vší, ale obvykle vše dobře dopadlo. Byl to levný, účinný, i když poněkud brutální způsob.

Petrolej na artritidu

V mnoha oblastech světa se používá petrolej jako lék na artritidu. K tomu je zapotřebí ještě několika dalších ingrediencí. Petrolej se používá v kombinaci s citronem, kdy se citron nechá namočený v petroleji a pak se používá k potírání a masáži postižených kloubů. Jiný recept využívá lékařský petrolej v kombinaci se solí. Směs, vlastně hustá solná kaše, se nanáší na klouby i namožené svaly. Dá se použít i na rány. S touto léčbou se setkáte hlavně v Asii.

Pomáhá na plíseň a lupy

Lékařský petrolej se dá využít i na řešení různých plísňových projevů na kůži. Petrolej řeší i tzv. atletickou nohu, což je plíseň, která se objeví pod nehtem namoženého palce u nohy. Ale petrolej pomůže vyřešit i další plísňové projevy. Nejčastěji se s nimi setkáváme na končetinách a potom ve formě lupů ve vlasech a dalších částech těla, které jsou pokryty vousy nebo chlupy. Tyto projevy dokáže petrolej účinně vyléčit. Další tipy, jak vyléčit plíseň, přinášíme v jiném článku.

Jako desinfekce sliznice krku

Lékařský petrolej je sice také jedovatý, ale přesto sloužil k desinfekci sliznice krku. Nanášel se pírkem. Dnes by se dal využít i malý rozprašovač. Vedle tohoto řešení se využívala i metoda, kdy se pár kapek lékařského petroleje dá na kostku cukru a ta se nechá rozpustit v ústech. Účinky petroleje jsou srovnatelné s účinky jódu. 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu