Chystáte se do lesa na houby? Těmto třem zabijákům se vyhněte obloukem!
Muchomůrka zelená
Žebříček vede muchomůrka zelená, která patří k nejnebezpečnějším houbám a má na svém kontě nejvíce otrav. Pokud zjistíte, že jste ji pozřeli, je okamžitě nutné vyvolat zvracení a vyhledat lékaře. Následky pro organismus mohou být skutečně fatální. Zákeřnost muchomůrky zelené je v tom, že se projevy otravy objeví až po té, co se jed začne vstřebávat do organismu. Příznaky pocítíte až po několika hodinách, kdy už může být pozdě.
Jaké jsou příznaky otravy?
Únava, nevolnost, průjem, mrazení. To se postupně zhoršuje a dochází k dehydrataci celého organismu. Po 3-4 dnech přichází úleva, ale zároveň začínají selhávat játra a ledviny. Postižený upadá do bezvědomí. Po vyšší dávce nebo bez léčby otrávený umírá mezi 4-7 dnem na jaterní selhání. Léčba existuje, ale není vždy účinná.
Charakteristické znaky
Barva klobouku muchomůrky zelené bývá dost proměnlivá, od bílé přes žlutozelenou až po zelenohnědou. Ze spodu klobouku má lupeny. Na třeni je výrazný blanitý prsten a u země bílá pochva, které se říká kalich smrti. Nezkušení houbaři ji nejčastěji zaměňují s různými druhy bedel či jedlými zelenými holubinkami, které ovšem nemají prsten ani pochvu.
Čepičatka jehličnanová
Vzhledově naprosto rozdílná houba obsahuje tytéž toxiny jako muchomůrka a je i stejně jedovatá.
Jaké jsou příznaky otravy?
Příznaky jsou v podstatě stejné jako u mochomůrky zelené. Jedovatou látkou jsou amatoxiny, které způsobují chemické poškození jater vedoucí ke zvracení, průjmu a bez včasného ošetření i ke smrti. Jedy na vás číhají i tam, kde byste je vůbec nečekali. Více jsme psali zde.
Charakteristické znaky
Čepičatku poznáte podle rezavohnědého klobouku, který je velký asi 2-5 cm. Třeň je bělavý a dlouhý s okrovým žíháním. Na třeni má prsten. Tato houba není vzácná, roste jednotlivě i v trsech. Roste hlavně na mrtvém dřevě jehličnanů a zaměnit ji můžete třeba s jedlou opěnkou měnlivou či lysohlávkou.
Pavučinec plyšový
Patří k nejjedovatějším houbám vůbec a také nejzákeřnějším. Příznaky se totiž projevují až po 2-3 týdnech. Naštěstí se v našich lesích vyskytuje poměrně vzácně.
Jaké jsou příznaky otravy?
Příčinou otravy je pyridonový alkaloid orellanin. Prvním projevem mohou, ale také nemusejí být, poruchy trávení. Později nastanou poruchy močení. Intoxikace vede k poškození ledvin, které naprosto selhávají. Poškozená mohou být i játra. Otrava končí smrtí či trvalým poškozením ledvin, které vyžaduje pravidelnou dialýzu nebo transplantaci.
Charakteristické znaky
Rezavě hnědá houba má klobouk se zvlněným okrajem a hrbolkem uprostřed. Třeň je válcovitý s nevýrazným prstenem. Zaměnit se dá za často vyhledávané a oblíbené lišky.
Až půjdete příště na houby, prohlédněte pořádně svůj košík, protože výše uvedené houby by v něm rozhodně být neměly.