Trápí vás v zimě nedostatek energie? Na vině jsou některé zlozvyky

Ostatní 22. února 2019 | 10:40 — Monika Moorová
Nedostatek slunečního svitu, chladné a často deštivé dny nám náladu rovněž nezlepší. Ale nesvádějme všechno na počasí, někdy si za špatnou náladu v zimním období můžeme tak trochu sami.
Další 3 fotografie v galerii
Nenechte se depresí zahnat do kouta / Shutterstock

Máte nechuť k jakékoliv aktivitě a mozek ne a ne nastartovat? Zima je obdobím útlumu, stejně jako příroda je na tom i vaše tělo. Jaké zlozvyky nám v tomto období ubírají nejvíce energie a jak se s nimi vypořádat?

Nedostatek pohybu 

S příchodem zimy obecně méně sportujeme, vymlouváme se na špatné počasí, dřívější západ slunce a nějak se nám do pohybu nechce. V pořádku, venku možná není hezky, ale to přece ještě není důvod sedět doma! Ani sychravé počasí by nás nemělo odradit od procházky v přírodě nebo po městě, půlhodinka denně nás nezabije. Běžecké tenisky na hřebík také rozhodně nezavěšujte. S dobrou výbavou neprochladnete a během si příjemně pročistíte hlavu. Pokud venku prší, zkuste zajít například do posilovny, na jógu, squash nebo taneční lekce. Možností, jak vyplavit endorfiny a zlepšit si náladu je mnoho, ať je počasí jakékoliv.

Dopřáváte si dostatek ovoce a zeleniny?

Pro ty, kteří milují zejména sezónní ovoce a zeleninu není zimní období zrovna rohem hojnosti. Možností je ale stále hodně a měli bychom je rozhodně využít. Vsaďte například na mrkev, špenát, pórek, červené a bílé zelí a z ovoce zejména na jablka. Ale i jiného ovoce je v dnešních supermarketech dost a dost. Vychutnat si je můžete i ve formě čerstvých drinků nebo smoothies.

Nedostatek vitaminů a minerálů

V létě tento problém obvykle nemáme, ale s nadcházející zimou je třeba více a více myslet na to, zda je naše strava bohatá na potřebné vitamíny a minerály. Málo slunečních paprsků znamená pro naše tělo horší náladu, větší únavu a často i nedostatek vitaminu D. Chybějící D-čko bychom měli ideálně kompenzovat zvýšenou konzumací ryb a rybího tuku. Únavu stejně tak může způsobovat nedostatek železa a hořčíku. Železo je obsaženo např. v červené řepě, červeném mase, čočce apod. Hořčík najdeme například v datlích, banánech, piniových oříšcích či mandlích. Pokud se chybějící prvky nedaří nahradit ve stravě, náhradní variantou jak je tělu dopřát, jsou i vhodné potravinové doplňky

Zažeňte negativní myšlenky do kouta

Problém se špatnou náladou je ten, že se jí často zbytečně poddáváme. Co tak si místo reptání na počasí, krátké dny a málo energie dopřát trochu luxusu a cítit se na chvíli šťastně? Kupte si například diář, do kterého si každý večer před spaním napíšete, co se vám v ten den podařilo nebo co vám udělalo radost. Když si budete zpětně své zápisy číst, uvědomíte si, kolik pozitivních věcí se ve vašem životě dennodenně odehrává. Věřte tomu nebo ne, ale opravdu to funguje. (Dále čtěte: Trápí vás podzimní deprese? Stačí pár triků a hned se budete cítit veseleji).

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Zásoby na pečení vánočního cukroví extrémně přitahují...

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Zavřít reklamu