Klíšťata se začínají probouzet. Zkuste jednoduchou a osvědčenou ochranu

Ostatní 11. března 2019 | 10:16 — Ilona Cílková
I když je teprve březen, kvůli mírné zimě hrozí nákaza od klíšťat už v tuto dobu. Podle loňských statistik bylo každé čtvrté vyšetřené klíště infikované. Choroby, kterými se můžete nakazit, jsou velmi závažné a je třeba se proti parazitům bránit.
Dalších 5 fotografií v galerii
Setkání člověka s klíštětem může mít fatální následky / Shutterstock

Klíště se vyskytuje prakticky v celé Evropě. Vyhledává vlhké oblasti s bujnou vegetací. Je však schopno přežít za různých klimatických podmínek. Důležitý je i dostatečný výskyt hostitelů klíšťat jako jsou drobní hlodavci, ptáci, zajíci i vysoká zvěř. Jak přežít zbytek jara a celé léto bez obav, že si na nás klíště smlsne?

Prevence je důležitá

Staří praktici doporučují jako prevenci proti klíšťatům pravidelnou dávku česneku, piva či vitaminu B. Někdo doporučuje pravidelné užívání thiaminu, někdo bere B-komplex. Zvláště u malých dětí má řada rodičů s vitaminem B jako preventivním prostředkem dobré zkušenosti.

Vyrobte si vlastní zbraň

Vyrobte si proti klíšťatům účinnou zbraň. Na vašem oblečení se klíšťata nepřichytí, pokud na ně použijete účinnou zbraň. Tou je obyčejný váleček na čištění oděvů. Málokdo ví, že tato běžná věc, kterou mnozí používají např. k odstranění psích chlupů z oblečení, je výborným pomocníkem proti klíšťatům.

Výroba je jednoduchá

Váleček potřete jemnou vrstvou esenciálního oleje a následně si jím postupně přejděte celé oblečení. Dělejte to však opatrně, abyste si na kouscích oděvu nenadělali nepěkně vypadající fleky. Vaši procházku přírodou už žádné klíště nenaruší. Paraziti budou mít totiž velké potíže přichytit se na oblečení. Navíc, pokud použijete levandulový, eukalyptový nebo citronový olej, můžete si být jisti, že tyto vůně parazity odpudí.

Esenciální olej také můžete použít jako sprej. Namíchejte ho s vodou do lahvičky se sprejovým uzávěrem a postřikujte oblečení. Pozor však na pokožku. Někteří mohou být na tyto oleje alergičtí.

Klíště je nebezpečný nepřítel

Mějte stále na paměti, že klíště je nenápadný nepřítel, který na vás může číhat takřka kdekoliv, třeba i u vašeho domu. Přisátí tohoto parazita může mít pro člověka fatální následky v podobě nepříjemných zdravotních komplikací. Při zvlášť nepříznivé konstelaci některých faktorů vás může klíště dokonce i zabít. O tom, jak bezpečně vytáhnout klíště, jsme psali zde.

Chraňte se očkováním

Jedním z nejzávažnějších onemocnění, kterým se můžete od klíštěte nakazit, je virová klíšťová encefalitida. Jedinou prevencí proti této nemoci je očkování. Nejvhodnější dobou, kdy se nechat očkovat, jsou zimní měsíce, ale ani nyní není pozdě. 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více. Toto je pravé místo pro podzimní lenošení

Úchvatné pláže, příznivé ceny, ale ještě mnohem více....

Komplikace na hranicích. Co by měli turisté vědět, aby se...

Horská střediska řeší obří problémy. Bude se letos vůbec...

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...

Zavřít reklamu