Nevěra. Jak ji zvládnout a znovu si s partnerem důvěřovat

Vztahy 04. července 2020 | 08:15 — Anna Novotná
Jak se vyhnout nevěře, jak poznat, když partner či partnerka zahýbá? Na téma nevěry byla během posledních let publikována celá řada studií, bývá totiž jedním z nejčastějších důvodů rozchodu. Pro mnohé ženy i muže je nevěra nemožná překonat a díky ní mnohdy končí i dlouhodobé vztahy. Nevěra bolí a často již kvůli ní pak nelze ve vztahu pokračovat. Ale ne, vždy musí nevěra znamenat definitivní konec.
Další 2 fotografie v galerii
Nevěra nemusí skončit definitivním rozhodem / JumpStory

Sexuální aférka partnera je strašákem nejedné ženy, ale také mnoha mužů. Bohužel jde o skutečnost, s níž nejde nijak bojovat. Musíme plně spoléhat na čestnost svého protějšku a úctu k nám. Nicméně, pokud se tak stane, stále existuje šance, jak zůstat spolu a být zase šťastní. Lehké to však nebude.

Nevěra často patří k dlouhodobým vztahům. Podle statistik bývá ve vztahu alespoň jednou za život nevěrných 60 % mužů a 40 % žen. 

Nevěra má velké množství důvodů. Každý vztah je naprosto originální a unikátní, a proto i důvod k nevěře může mít tisíce podob. Od neschopnosti či neochotě žít monogamně až po to, kdy nevěrou řeší partneři nějaké své nenaplněné potřeby, frustrace či nespokojenost ve svém vztahu po sexuální stránce i citové. 

Bojovat o vztah nebo ne?

Mnohdy je vztah i bez nevěry v troskách a pro partnery je lepší se rozejít a najít si lepe fungující vztah.  Často ale může být nevěra jen nepříjemnou epizodou jinak fungujícího vztahu. A i když to je ze začátku náročné, je lepší vztah neukončovat. „Za vztah stojí bojovat především tehdy, když spolu mají partneři děti a zároveň si rozumí, vzájemně se respektují, mají podobné hodnoty a do budoucna se dokáží dívat stejným směrem. V situaci, kdy pár řeší nevěru, je velmi dobré vyhledat párového terapeuta, aby se vztah zbytečně nerozpadnul. Párový terapeut pomůže v takové situaci porozumět důvodům, proč se vztah do této fáze dostal a může také pomoci přenastavit to, co ve vztahu nefunguje,“ říká terapeutka Lenka Matoušová.

Často ale nevěra končí definitivním rozhodem. Například pokud ji jeden z partnerů nedokáže překonat.  Může znamenat konec například i v situaci, pokud už partneři jednou nevěru překonali, dohodli se na věrnosti, znovu vybudovali důvěru a partner či partnerka opětovně dohodu porušili. 

Důležitá je komunikace a otevřenost

Chcete-li opět vztah dát dohromady, je dobré se po takové zkušenosti zastavit a opravdu upřímně a otevřeně prozkoumat, co k nevěře vedlo. Porozumět sami sobě, uvědomit si své potřeby a touhy. Často jde o důvody, na kterých se podílejí oba partneři. Nevěrnému partnerovi často ve vztahu něco chybí, není mu ve vztahu dobře. Je nutné také zahojit bolest, kterou nevěra způsobila, jak v podvedeném partnerovi, tak i v podvádějícím. Důvěra je dar, je jen na našem partnerovi, zda nám ji znovu daruje. 

Nevěra může vztah i posílit

„V některém vztahu se může stát, že se nevěra přihodí znovu. Druhá varianta je, že se na základě této nesmírně bolestivé zkušenosti partner či partnerka rozhodnou být zcela věrní po celý další společný vztah. Pokud se partnerům podaří nevěru překonat, jejich vztah to v takovém případě může naopak uzdravit a velmi upevnit. Díky ní si totiž mnoho páru může více uvědomit, co před tím bylo ve vztahu špatně, že je důležité si naslouchat a zároveň věci včas řešit.  Často si lide, po nevěře také uvědomí, že láska a věrnost partnera není automatická, a že o vztah je důležité pečovat,“ dodává terapeutka. Psali jsme také: Téměř každý muž byl někdy nevěrný. Tým sexuologů má doporučení, jak tomu zamezit.

Témata: nevěra, vztahy, láska, sex
Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu