Komunikace mezi exmanželi může fungovat. Stačí dodržet několik zásad

Vztahy 19. listopadu 2020 | 08:40 — Klára Sanders
Pokud to mezi manželi opravdu neklape a dojde až na rozvod, bývá to často nepříjemné a plné emocí. Když ale partneři mají děti, je další komunikace nezbytná. Určete si několik zásad, aby váš vztah a komunikace fungovaly a šli jste vaším dětem příkladem.
Další 1 fotografie v galerii
Rozvod není jednoduchý a navíc je plný negativních emocí / Depositphotos

Česká republika je zemí s jednou z největších rozvodovostí na světě (66 %), která je i vysoce nad průměrem Evropské unie (44 %).

Samotný rozvod je plný negativních emocí, které mají dopad nejen na dospělé, ale zejména na děti. Začít znovu se svým exmanželem nebo exmanželkou slušně a racionálně mluvit, dá někdy pořádně zabrat. Možná vám k překonání této překážky pomohou následující základní rady, jak spolu i po rozpadu manželství slušně vycházet.

Vzájemně se nepomlouvejte

Pokud z vašeho manželství vzešly nějaké děti, o které stále pečujete, bude váš porozvodový vztah hrát v životě vás i vašich dětí důležitou roli. I proto tento vztah v žádném případě nepodceňujte. Vyhněte se zejména pomluvám a dalším formám házení špíny na expartnera nejen před společnými známými, ale hlavně před dětmi. Musíte se ovládnout, i když máte pocit, že by si to váš expartner zasloužil.

Oddělte nový vztah od starého

Striktně oddělte manželství od exmanželství. Nyní již nejste ve společném intimním svazku a nemůžete mít na expartnera podobné nároky jako v manželství. Nehrajte proto na city a zdůrazněte věcnou stránku tohoto vztahu. Uvědomte si, co od sebe navzájem potřebujete (například společná péče o dítě, rozdělování si věcí z manželství, společní známí), a podle toho svůj vztah zařiďte.

Porozvodový vztah musí mít své meze

Ani v případě bezproblémového, kamarádského rozvodu není ani pro jednu stranu dobré pokračovat v pseudo-manželství a přílišné důvěrnosti i po rozvodu. Chodit spolu na večeře, kde se budete vzájemně svěřovat, může rychle vést k opětné citové závislosti jednoho na druhém. Tato závislost však nemusí být opětována a je pro oba exmanžele dost nepříjemné, když jeden z nich stále tajně doufá v návrat ke starému uspořádání. To vede k nerovnováze v jejich pomanželském vztahu, zvláště pak když závislý exmanžel nemá stálého partnera a druhý z rozvedeného páru ano. Takovéto tajné "doufání" navíc znemožňuje či alespoň výrazně komplikuje cestu k novému plnohodnotnému partnerskému vztahu.

Zakopejte válečnou sekeru

V případě komplikovaného dlouhého rozvodu je oddělení manželského a pomanželského stavu snad ještě důležitější než v případě rozvodu bezproblémového. Pokud potřebujete udržovat vztah kvůli dětem, je bezpodmínečně nutné zakopat válečnou sekeru a v zájmu dětí se domluvit. Neustálé vytahování starých křivd nejen, že nikomu nepomůže, ale – stejně jako nadstandardní vztah – komplikuje cestu k novému partnerskému vztahu. Obojí totiž ztěžuje přijetí nové porozvodové životní situace.

Buďte věcní

V komunikaci se držte věcných témat, která jsou pro vás aktuálně důležitá. To se týká zejména péče o děti a jejich výchovy či volby budoucí školy, nebo placení výživného, oslav svátků a podobně. Pro tento účel je vhodná nějaká forma pravidelného setkávání (např. při předávání dětí), kde tato témata budete společně probírat. Zanedbání této komunikace může vést ke zbytečným konfliktům a nedorozuměním, které se pak přenáší i na děti.

Scházejte se v neutrálním prostředí

V případě komplikovanější komunikace s vaším expartnerem se spolu scházejte v neutrálním prostředí, kdy nikdo nebude mít převahu a které nebude citově spojeno s vaším předchozím životem. To vám může ušetřit spoustu nervů. Ve veřejném prostředí kavárny není takové riziko vypuknutí hádky, a věcné řešení je tak podstatně přístupnější.

Komunikujte pomocí telefonu a mailu

Pokud nepomáhá ani neutrální prostředí a vztahy jsou stále protknuty konflikty a hádkami, neváhejte omezit komunikaci na telefon či mail. Není vhodné posílat si nelichotivé vzkazy po dětech.

Nenechte se terorizovat

V žádném případě se nenechte manipulovat ani jinak citově vydírat. Ať už se takováto snaha děje skrz děti či připomínáním starých dobrých časů, nezapomínejte, že jste rozvedení a k vašemu exmanželovi či exmanželce nemáte žádné povinnosti a jste dva svobodní lidé. Psali jsme také: Staré křivdy jsou pro nás nebezpečné. Naučte se zbavit pocitu ublíženosti jednou provždy

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili nejstaršího predátora na planetě. Dochoval se díky masivnímu podmořskému sesuvu

Velmi účinné hnojivo na papriky si vyrobíte doma z obyčejné...

Když nerostou a nedozrávají okurky, přidejte k nim...

Srpen je ideální čas k výsadbě jahodníků. Jak na to,...

Jak v srpnu prořezat ovocné stromy a keře, aby vám napřesrok...

Namnožte si své muškáty. Nastal ideální čas odebrat...

Je ideální čas namnožit hortenzie. Jak správně odebrat...

Zavřít reklamu