Podrážděnost a nervozitu mohou mít na svědomí zablokovaná játra

Vztahy 25. ledna 2021 | 11:00 — Marcela Plachá
Nervákům se většinou doporučuje jít se vybít do fitka, zaběhat si nebo meditovat – což ale nervákům nejde, protože jsou uvnitř plní ohně. Východní medicína za pocuchanými nervy vidí problém v játrech. Jejich očistou se uleví nejen orgánům, ale i psychice. A z cholerika je rázem kliďas.
Další 3 fotografie v galerii
Z některých lidí vyzařuje vztek všemi směry... / Depositphotos

Veškeré nezpracované emoce, křivdy a trápení zůstávají v organismu a tvoří jaterní blokády. „Psychická pružnost ve spojení se zablokovanými játry je velmi častý problém, který si ani tolik nemusíme uvědomovat a přitom může být velmi významný pro náš život a i pro naše zdraví,“ uvádí terapeuti tradiční medicíny.

Základem klidu je přizpůsobivost

Projevuje se to v běžném životě. Třeba se těšíte, že až přijdete domů, bude tam uvařený oběd, usměvavá manželka a klidné děti. Ale všechno je jinak, jídlo se spálilo, děti jsou ukřičené a manželka protivná. Ten, kdo se umí přizpůsobit, vnese do takové atmosféry klid a pomůže dát vše do pořádku. Naopak člověk s horší přizpůsobivostí (a tedy zablokovanými játry) se naštve, začne nadávat a celou situaci zhorší, narůstá v něm vztek a cítí se uraženě, naštvaně a neklidně.

„Uvědomte si, kolikrát za den je třeba řešit měnící se situace a my bychom je měli zvládat s klidem a přehledem. S tím pak souvisí pocit vnitřního napětí a neklidu, který se často objevuje, i když nevíme proč,“ vysvětluje MUDr. Vladimíra Strnadelová. Toto napětí pak vede nejen k nepříjemnému vnitřnímu pocitu, ale i k vzteku, nepřiměřenému jednání, které druzí nemusejí tak dobře chápat.

Viníkem jsou přetížená játra

Příčinou tohoto napětí jsou podle východní medicíny nejčastěji přetížená játra. „Přetížení tohoto orgánu může vést v nepružnosti a vnitřnímu napětí, ale naopak stresy, které prožíváme, zhoršují tento orgán a to zpětně se může projevit na fyzickém těle i psychice. Nejčastěji tyto stresy jdou přes játra a vegetativní nervovou pleteň plexus solaris na žaludek a slinivku. A potom často v ordinaci slyšíme, že všechny zažívací obtíže jsou ze stresu. Ano, stres to zhorší, ale kdyby byl organismus fyzicky v pořádku (tedy játra normálně funkční), pak by problém nemusel nastat,“ popisuje Strnadelová.

Nejčastěji se přetíženost jater projeví bolestmi žaludku, pocitem tíhy v nadbřišku, pálením žáhy, říháním, řídkou stolicí, nadýmáním, plynatostí, únavou i chutěmi na sladké či alkohol. „Protože vnitřní napětí je nepříjemné, člověk se ho snaží uvolnit a to, po čem velmi často sáhne, je cukr, ale častěji alkohol. Ten zmírní napětí, ale zhorší zpětně játra a při stresu v práci či doma může vzniknout začarovaný kruh, který mnohdy vede až k závislosti - na alkoholu, ale i na cukru,“ upřesňuje terapeutka s tím, že uvolněná játra se projeví i pružností.

Jak být pohodář

Pružnost a přizpůsobivost není otázkou toho, že jsme slabí a podlehneme nátlaku. Opak je pravdou, dovedeme se vyznat v situaci a vyjít z ní bez problémů. Proto, abychom měli pružnost na všech úrovních našeho těla, je třeba mít játra v pořádku. Játra zatěžujeme hlavně: alkoholem, cukrem, masem, tukem, stresem, chemií, nedostatkem zeleniny. Je třeba hodně odlehčit jídlo, a to každodenní.

Pozor na sladké kaše

„Často chodí lidé, kteří se stravují dobře, a přesto mají hodně obtíží, které ukazují na játra. U těchto lidí můžeme vytestovat většinou hodně přemnožené plísně. Velmi častou příčinou může být cukr, ale to, co je častější u lidí, kteří se snaží upravit stravu, je kombinace obilí a ovoce. V praxi to znamená hlavně sladké snídaně, jako jsou obilné kaše s rozinkami, ovocem, medem, cukrem... Jednoduchý cukr blokuje trávení složitého a významně živí plísně. Pokud je to častá snídaně, pak to má důsledky na přemnožení plísní s tím, že ty pak dělají nejrůznější obtíže včetně zátěže jater.

Vnitřního napětí se dá zbavit nejen jaterní dietou, ale také pohybem. „Pohyb dělá neskutečně dobře, je účinnější než cokoli jiného. V současné době je to těžší a mnoho lidí se vymlouvá, že je všechno zavřené a venku zima. Vždy se najdou způsoby, jak to udělat. I malý prostor doma je dostatečný na to, abychom cvičili a uvolnili blokády,“ říká Strnadelová. „Je těžká doba a rozhodně nás vede k napětí a zátěži našeho těla, a to hlavně v oblasti jater. Je třeba se tomu nepoddat a uvědomit si, že to, abychom to zvládli, je jen na nás,“ dodává. Jak se zachovat, když na vás někdo křičí, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

V lese na Valašsku se ukrýval cenný poklad ze 14. století. Nenašel ho člověk, ale pes

Sklizeň mrkve. Jak rozpoznat, že je perfektně zralá a kdy ji...

Motýl, který v zimě létá do teplých krajů a umí pískat....

Využití olivového oleje v domácnosti a na zahradě. Bude vám...

Pusťte se nyní do řízkování muškátů, aby před zimou...

Než pes zaútočí, vyšle několik varování. Naučte se je...

Okurky můžete vysét i nyní v září. Dodržte jednu...

Zavřít reklamu