Toxičtí lidé mezi námi: Komu se obloukem vyhnout?

Vztahy 16. července 2019 | 07:32 — Monika Moorová
Někdy si ani nemusí uvědomovat, že jsou pro své okolí zkázou, lezou na nervy, vytvářejí zbytečné napětí a konflikty, dokonce mohou svým neblahým působením podlomit i fyzické a psychické zdraví druhých. Mluvíme o tzv. toxických lidech.
Dalších 5 fotografií v galerii
Závistivý šmírák? Držte se co nejdále od něj! / Shutterstock

Faktem je, že někteří o svém zhoubném působení na druhé ví. Ve většině případů jsou i toxičtí lidé oběťmi. Ve svém životě mohli utrpět trauma, nedokázali je dobře zpracovat, případně byli vystaveni stresujícím situacím. V článku si představíme 5 základních typů toxických osobností, kterým se je lepší vyhnout.

Já a jen já - egocentrik s nulovou empatií

Egocentrik ve své podstatě vnímá jen sebe a své potřeby. Rád se ukazuje, předvádí, chlubí. I když to tak nevypadá, je velmi zranitelný. Pokud se dotknete jeho ega, očekávejte hromy a blesky. Egocentrické osobnosti jsou opravdu přesvědčeny, že mají vždy ten nejlepší názor, nejlepší vkus či nejlepší nápady. Zkrátka jsou úplně ve všem nejlepší. Tyto osobnosti nechápou vztah mezi příčinou a následkem.

Proto bývají velmi překvapené, když se jejich neustále shazování a snižování ceny druhých otočí proti nim. Pak se většinou jen nechápavě ptají. Proč mě nepozvali na tu oslavu? Proč se se mnou nemluví? Proč se mnou nechtějí spolupracovat? Vysvětlování je v tomto případě zbytečné. Bez empatie se totiž nedokáží vcítit do kůže druhých lidí a představit si, co vlastně bylo spouštěčem odtažitých reakcí.

Závistivý mrzout

Závist je bezpochyby mimořádně toxickou a destruktivní emocí. Osoby, u kterých je závist dominantní, nedokáží být spokojené a škodí tak nejen sobě, ale svou negativitu šíří i na své okolí. Neustálým porovnáváním se v závistivcích roste mrzutost, která se stupňuje až do zuřivosti a agresivity. Oblíbenou činností těchto lidí je jedovaté kritizování všeho a všech, psaní negativních a dehonestujících komentářů či neustále stěžování.

Nedůvěryhodný rozšiřovač pomluv

Tento typ toxického člověka se vyžívá v rozšiřování různých fám a pomluv, které velmi kreativně dotváří, ba někdy i celé vytváří, a to nejlépe tak, aby mu to hrálo do karet. Je velmi nepříjemné, když se tomuto jedinci dostanete pod ruku, aniž byste věděli o jeho "zábavě". Dokáže totiž z člověka vytáhnout množství informací, které pak neváhá zneužít proti dotyčnému. A proč to dělá? Bohužel, je to jakási zvrácená forma seberealizace a týká se povětšinou velmi nešťastných lidí, kteří si špiněním druhých zvyšují svou hodnotu.

Zákeřný manipulátor

Touhou manipulátorů je přebrat kontrolu nad svými oběťmi, což dosahují opravdu hrozivými technikami, jako je vytváření pocitů viny, neustálé snižování sebevědomí pomocí kritiky, využívání nevědomosti či naivity. Ostatní lidé jsou pro manipulátora jen ubohými loutkami, s kterými pracuje podle svého uvážení. Od tohoto typu toxické osobnosti je třeba utéct co nejdále, neboť jeho destruktivní chování zanechává jizvy na duši a může výrazně ovlivnit i celkový zdravotní stav jeho obětí.

Agresor se zálibou v šikaně

Vyvolávání konfliktů nebo zapojování se do nich je pro tento typ osobnosti srdeční záležitost. Svět v zásadě vidí černobíle, a vy buď jste na jeho straně nebo proti němu. Většinou jde o poměrně výbušné lidi, kteří nemají své emoce pod kontrolou, takže je ideální se jim vyhýbat obloukem. Určitě se nenechte vtáhnout do jeho válek. (Dále čtěte: Co o vás prozradí vaše tvář? Víc, než si myslíte).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Smutná zpráva obletěla svět: Zemřel Chandler ze seriálu Přátelé. Bylo mu pouhých 54 let

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu