Blíží se čas jarní detoxikace! Co takhle zkusit medvědí česnek?

Zdraví 05. března 2017 | 05:06 — Monika Moorová
Medvědí česnek (Allium ursinum) je rostlina s velikou škálou léčivých účinků na lidský organismus. Může nám obohatit jídelníček již brzy na jaře a zároveň posloužit jako prostředek pro jarní očistnou kúru.
Česnek medvědí se hojně využívá v lidové medicíně / Shutterstock

Detoxikační metody mohou mít různé podoby a slibují očištění organismu od škodlivin a toxinů. Samotný proces detoxikace ale nemusí být pro tělo prospěšný. Vyhněte se drastickým dietám či různým preparátům. Raději se zaměřte na bylinky a tradiční recepty, které vaše tělo pročistí bez zbytečného zatížení.

Co tedy jíst? Určitě do jídelníčku zařaďte potraviny, které mají detoxikační účinky: zázvor, kurkuma, brokolice, rukola, výhonky, řasy, kustovnici čínskou, avokádo či medvědí česnek. Listy medvědího česneku jsou absolutním jarním elixírem. Účinně detoxikují a regenerují játra, obsahují vápník, železo a vitaminy C a beta-karoten a samozřejmě mají protizánětlivé účinky.

Kde roste medvědí česnek?
Medvědí česnek najdeme v lužních a listnatých lesích na stinných a vlhkých místech již v dubnu, kvete ale i v květnu a červnu. Je to asi 30 cm vysoká vytrvalá rostlina s cibulkou. Má drobné bílé květy na delší stopce a jasně zelené podlouhle široké listy, které po odkvětu hynou. V lese medvědí česnek vytváří v době květu bujný koberec, poznáme ho podle typické česnekové vůně.

V medvědím česneku jsou obsaženy vitamíny, minerální látky a silice, značné množství jódu, allin a další sloučeniny, působící příznivě na lidský organismus. Česnek medvědí se hojně využívá v lidové medicíně na léčbu různých onemocnění, jako jsou chřipka, nachlazení, záněty horních cest dýchacích, bronchitida a angína. Jako mírné antibiotikum působí proti zánětlivým onemocněním, má fungicidní a baktericidní účinky, ničí tedy plísně, bakterie a mykózy. 

Napravuje přirozené prostředí v zažívacím traktu, užívá se při střevních onemocněních a proti střevním parazitům. Medvědí česnek potlačuje kandidózu a působí proti nadýmání a křečím. Je vhodný na zácpu a při akutním a chronickém průjmu, provázeném plynatostí a kolikami. Celkově zlepšuje průchodnost střev. Medvědí česnek také příznivě působí při cukrovce.

Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a brání kornatění cév, jelikož zabraňuje ukládání vápníku v jejich stěnách. Medvědí česnek dobře čistí krev, proto je vhodný při dlouhodobých problémech s kůží. Jeho čerstvé listy pročišťují ledviny a močový měchýř a mají močopudné účinky. Rostlina má rovněž příznivý vliv na žaludek. Kdo má citlivý žaludek, měl by si nejdříve medvědí česnek spařit mlékem a pít po doušcích až po 2-3 hodinách.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu