Nejoblíbenější dieta je zpět. Vylepšená a ještě více účinná

Zdraví 15. října 2019 | 12:26 — Monika Moorová
Atkinsonova dieta, která patří mezi nejmodernější a nejpopulárnější diety, prošla reinkarnací a je opět zpátky. Vy s ní můžete lehce zhubnout až šest kilo za dva týdny. Stačí z jídelníčku vyškrtnout pokrmy bohaté na sacharidy.
Další 3 fotografie v galerii
Nejoblíběnější dieta celebrit se vrací / Shutterstock

V čem spočívá kouzlo vylepšené diety? Nová verze povoluje zeleninu, která byla dříve z jídelníčku téměř vyloučena. Během dne se jí miska nakrájené zeleniny a dvě misky zeleného salátu. A dá se tak ušít na míru. Každý může volit z těch potravin, které má rád. Jen musí dodržovat jejich povolený příjem. Dieta má 4 fáze. Pokud netrváte na rychlém shazování, dodržte stanovenou délku první fáze. Pokud vám ovšem jde o rychlejší úbytek váhy, zůstaňte u první fáze o něco déle

Na jakém principu dieta pracuje?

Důležité je drastické omezení sacharidů. Na rozdíl od mnohých jiných diet je nutno být přesný a držet příjem sacharidů na minimálním množství. Což znamená žádné ovoce, limitováno je dokonce i množství zeleniny. Tuků lze jíst téměř neomezeně. Dieta slibuje, že striktním omezením sacharidů začne tělo odbourávat tukové zásoby. Na rozdíl od „starého“ Atkinse je povoleno větší množství některých druhů zeleniny a příjem tuků je mírně limitován.

Čtyři fáze Atkinsonovy diety

  • Restriktivně indukční fáze
    Přijímáte minima sacharidů (20 g denně). Tato fáze by měla trvat dva týdny. Ale můžete u ní zůstat i déle (pokud chcete rychleji hubnout), maximálně však půl roku.
  • Pokračovací fáze
    Pomalu přidáváte více sacharidů (5 g týdně). V této fázi zůstáváte, dokud vám chybí zhubnout už jen 3 – 6 kilo, abyste dosáhli kýžené váhy.
  • 3. Fáze údržba
    Zvyšujte příjem sacharidů o 10 gramů týdně. Během této fáze byste měli dosáhnout své cílové hmotnosti.
  • 4. Celoživotní režim

Jaká jsou pozitiva?

Rychlý úbytek na váze. Velké množství masa, másla a smetany je jedním z důvodů, proč tato dieta častěji přitahuje muže. Při nízkosacharidových dietách lze velmi rychle zhubnout. Látky ketogenní povahy tlumí chuť k jídlu, takže výsledkem je většinou konzumace menšího množství jídla a tedy nižší energetický příjem.

Jaká jsou negativa?

Vzhledem k tomu, že každý gram sacharidů váže 4 g vody, dojde rychle k poklesu váhy vlivem odvodnění. Mezi vedlejší efekty patří únava, bolesti hlavy, deprese, zácpa, zápach z úst a snížení fyzické výkonnosti.
Ze zdravotního hlediska je rizikové velké množství tuků a z toho pramenící vyšší pravděpodobnost vzniku srdečně-cévních chorob.

Jaká jsou úskalí?

Jak rychle jde váha po extrémní nízkosacharidové dietě dolů, tak rychle se opět jojo efektem vrací nahoru. Stačí si dát jen minimální množství sacharidů a nežádoucí výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Nová verze Atkinsonovy diety různé fáze nepojímá tak přísně. Po prvních čtrnácti dnech zhubnete zhruba pět kilo, pak můžete postupně do jídelníčku vracet sacharidy. Buďte o letošních Vánocích štíhlá jako laň. S naším desaterem to zvládnete.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody...

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Zavřít reklamu