Syrečky a jejich vliv na naše zdraví

Zdraví 06. prosince 2019 | 09:01 — Anna Novotná
Známé olomoucké tvarůžky jsou mnohými zatracované pro jejich výrazné aroma. Na druhou stranu mají výborné účinky na lidské zdraví. Máme další informace.
Dalších 9 fotografií v galerii
Syreček je česká a zdravá klasika / Internet

Olomoucké tvarůžky se dříve vyráběly v domácích podmínkách. Dnešní výroba je sice automatická, ale stále platí, že správný tvarůžek neobsahuje žádné zvláštní příměsi a je vyráběn podle tradiční receptury.

Zdroj vápníku

Vedle toho, že tvarůžky skvěle chutnají, jsou pro naše tělo též výborným zdrojem vápníku, který dostáváme ve formě potraviny přirozené, ne složitě průmyslově vyráběné. Takový vápník je pochopitelně dobře vstřebatelný a využitelný. Když si dopřejete tvarůžky, můžete si být jisti, že se tak chráníte před osteoporózou a dalšími komplikacemi, které z nedostatku vápníku nastávají.

Skvělé na hubnutí

Tvarůžky jsou také výbornou potravinou pro ty, kdo chtějí zdravě shodit nějaké to kilo. Na rozdíl od jiných sýrů neobsahují skoro žádný tuk a mají také velmi malý podíl sacharidů. Jsou proto předurčeny k nejrůznějším redukčním dietám, obzvlášť v kombinaci s celozrnným pečivem či ještě lépe s pečivem s nízkým obsahem sacharidů. Doplníte-li takové jídlo dobře vychuceným zeleninovým salátem, máte jistotu, že nepřiberete, spíš naopak.

Pozor na obsah soli

Jediná slabina olomouckých tvarůžků je společná celé řadě sýrů. Jsou totiž dost slané. Tím se část získaného vápníku opět odvádí z těla pryč a také se nadměrný obsah soli podepisuje na našem krevním tlaku a riziku infarktu a mrtvice. Problém ovšem není v tvarůžcích, ale v tom, že soli nadužíváme příliš i v jiných pokrmech. Chcete-li si s čistým svědomím pochutnat na tvarůžcích, uberte sůl zase někde jinde. Příliš slaná jídla vedou také k přejídání, takže je stejně lepší se jim vyhnout. 

Tipy na přípravu

Vedle klasické studené kuchyně používají někteří tvarůžky nasladko. Kolečko se potře povidly a přidá se šlehačka. Typicky české jsou tvarůžky obalované a smažené. Z tvarůžků se dá připravit i omáčka, nejčastěji v kombinaci se smetanou, ve které se nastrouhané tvarůžky teplem rozpouští. Někteří se pouští i do slaného tvarůžkového dortu, v němž se tvarůžky prokládají anglickou slaninou a kořením a vše se mírně zahřívá po dobu asi dvaceti minut, aby se vše spojilo dohromady. Většina těchto úprav ale kazí dietní vlastnosti tvarůžků. Doporučujeme tedy jejich konzumaci především za studena. Skvělá je i tvarůžková pomazánka. Tvarůžky mají být dobře uzrálé, pak jsou nejlepší. Tipy na přípravu tvarůžků naleznete v naší fotogalerii. 

Výroba tvarůžků

Základem pro výrobu syrečků je sypký tvaroh z nízkotučného mléka. Správně uzrálý tvarůžek má na povrchu světlou vrstvu mazu. Na lomu je hezky jednotný, jantarově zbarvený, bez stop po původním tvarohu. Dále čtěte: Co s vaším tělem dokáže jeden banán denně? Budete překvapeni.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Co si nejvíce ženy přejí slavné české ženy k Vánocům a jaké dárky umí změnit život

Pokud si pořizujete koťátko, je velmi důležité dopřát mu...

Klasický versus elektrický zavařovací hrnec. Vyberte si ten...

Kořenová čistička je přírodní, vyčistí odpadní vody...

Ne každý pes je vhodný na běhání. Plemena s krátkým nosem...

Svíčka z pomeranče nepotřebuje ani vosk, ani knot. Vyrobíte...

Lopatkovec je nenáročný, někdy ale přestane kvést nebo mu...

Zavřít reklamu