Syndrom dívčího kolene trápí čím dál více žen a dívek

Zdraví 28. ledna 2020 | 17:31 — nov
Chondropatie neboli syndrom dívčího kolene. Toto bolestivé onemocnění trápí především mladé lidi. Patříte mezi ohroženou skupinu i vy?
Dalších 5 fotografií v galerii
Chondropatie nejčastěji postihuje mladé ženy / Shutterstock

Říká se: "Na stará kolena". Jenomže to už dávno není pravda. Poslední dobou se objevuje čím dál více mladých lidí, které mají problémy s koleny. Jedno z těch nejvážnějších, které dokáže potrápit i celý zbytek života, se nazývá chondropatie. Lidově má přezdívku syndrom dívčího či běžeckého kolene.

Daň z běhu

Chondropatie je velmi nepříjemné onemocnění, které ponejvíce postihuje mladé lidi od 15 do 35 let a hlavně ženy. Toto bolestivé onemocnění proto ne nadarmo nese označení také dívčí koleno anebo běžecké koleno, protože se projevuje nejčastěji jako následek sportovních aktivit, především jako následek špatné techniky běhu. Ale objevit se může například i následkem zvedání těžkých věcí nebo po opakovaných úrazech.

Poškození chrupavky

Jde totiž o poškození chrupavky pately, která se nachází za čéškou. Chrupavka měkne a už nedokáže zajišťovat plynulý pohyb kolene a tlumit nárazy, například při sportu. Prvním projevem této nemoci je prasknutí v koleni, následované ostrou bolestí na přední nebo boční straně, po zátěži bolest přichází ze zadní strany. Objeví se při podřepu, jízdě na kole, běhání. Tedy při sportech, které jsou v posledních letech velice oblíbené. Koleno je pak často nateklé a někdy se může přidat také zánět.

Honem k lékaři

Chondropatii byste určitě neměli podceňovat a pokud možno se hned objednat k ortopedovi nebo revmatologovi. Lehčí stupeň se léčí konzervativně. Léčba je to však dlouhodobá, náročná a bohužel dost stojí. Vhodná je také rehabilitace, podpořená různými preparáty na regeneraci a výživu. Někdy pomáhají i injekce, které se aplikují přímo do kolene, aplikace krevní plazmy do kloubu a léčebná artroskopie. Zlepšení je však možné čekat pouze do určitého stupně onemocnění, pak už vám nezbude nic jiného, než se smířit s diagnózou. Dále čtěte: Tabata je vysoce efektivní cvičení, které vám pomůže rychle zhubnout a vytvarovat tělo.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké...

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám...

Připravte se na pořádnou dávku romantiky. Ikonická místa, o...

Cestování v době covidové. Jaká omezení mohou Češi čekat...

Hit letošní dovolené. Češi propadli staronovému trendu

Zavřít reklamu