Pylová sezóna je v plném proudu. Alergeny, které v těchto dnech dominují a jak se účinně bránit

Zdraví 24. května 2017 | 08:49 — Monika Moorová
Jako každý rok na jaře mnoho z nás neocení nádherné projevy přírody.
Alergie na pyl může pořádně potrápit / Shutterstock

Většina lidí jaro miluje a těší se z krásných kvetoucích stromů a šimravých slunečních paprsků. To se netýká alergiků, ti už nakupují zásoby kapesníčků a dělají nájezdy do lékáren. Poradíme vám, jak jarní alergie přežít a minimalizovat problémy, které způsobuje.

Pylová alergie

Už i mírné projevy, jako neustálá rýma, pálení očí a často i doprovodná únava dovedou velmi znepříjemnit pobyt na zahradě i procházku. Navíc se mohou vyvinout v ještě závažnější obtíže, jako je alergické astma. Často se přidružují i alergie na další podněty – na roztoče nebo různé potraviny. V pylové sezóně je pro alergiky procházka nejlepší těsně po dešti, brzy ráno, kdy je ještě rosa, nebo k večeru, kdy bývá vzduch vlhčí. Ve stejnou dobu je vhodné i větrat. K dostání jsou i speciální dýchací masky proti pylu či pylové sítě do oken.

Antihistaminika mírní příznaky

Alergickou reakci v těle má na triku látka zvaná histamin. Aby reakci spustila, musí se navázat na své receptory. Léky na alergii (antihistaminika) jí v tom brání tím, že receptor obsadí samy. Histamin se pak na něj nemůže navázat. Proto se mají užívat ještě před vypuknutím obtíží. Lze je užívat i dlouhodobě, léky nové generace již ospalost nevyvolávají. V těhotenství a při kojení se však nedoporučují a neměly by se také kombinovat s alkoholem. Pro zmírnění příznaků je dobré použít i spreje a oční kapky.

Homeopatie

Homeopatii lze používat samostatně nebo ji kombinovat s klasickou léčbou. Její výhodou je to, že je neagresivní, netoxická a nezatěžuje organismus člověka. Nemá žádné kontraindikace. Proto je vhodná pro všechny věkové kategorie včetně kojenců a těhotných žen. Síla homeopatie spočívá v přesném předpisu jednosložkového, tzv. monokomponentního přípravku pro konkrétního pacienta. Ten dokáže určit jen zkušený homeopat.

Léčba alergie akupunkturou

Jednou z alternativ klasické léčby alergie je i léčba akupunkturou. Pokud absolvujete cyklus vpichů před začátkem pylové sezóny, zvýšíte tím obranyschopnosti těla. Výsledky jsou vynikající.

Které alergeny nás potrápí v nejbližších dnech?

V období mezi 22. květnem a 28. květnem převládají dominantní alergeny: trávy, dub, ořešák, jírovec, černý bez, moruše, jitrocel, šťovík, řepka olejka. 

V dalších dnech se neočekává žádná významná změnu v druhovém zastoupení pylových alergenů ani v jejich koncentraci. Množství pylových zrn v ovzduší bude i nadále výrazně kolísat v závislosti na počasí.

Dominovat budou trávy, vedle nich se bude hojněji objevovat také pyl řepky, jitrocele, šťovíku a černého bezu. Duby, buky, jírovce, moruše a ořešáky budou v nižších polohách již dokvétat.

Odborníci tvrdí, že se alergikem nemusíte narodit. Jakmile však během života nějakou získáte, už se jí bohužel do konce života nezbavíte.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu