Mladé výhonky smrků mají úžasné zdravotní účinky. Nyní je ideální čas pro jejich sběr

Zdraví 10. května 2020 | 16:01 Anna Novotná
Do lesa chodíme na procházky, běhat, sbírat houby nebo lesní ovoce, někdo na dřevo. Napadlo by vás ale, že si z lesa můžete přinést jehličí běžně rostoucího stromu, které má léčivé účinky? Pro mnohé možná překvapivě mluvíme o smrku a jeho jarních výhoncích. Právě teď je ideální čas na jejich sběr.
Dalších 10 fotografií v galerii
V lidovém léčitelství jsou zdravotní účinky jehličnanů známy po staletí / Archiv

S nástupem května se v našich lesích objevuje další úžasná surovina, kterou si můžete jít jen tak nasbírat a využít její blahodárné účinky. V lidovém léčitelství jsou zdravotní účinky jehličnanů známy po staletí. Užívala se především pryskyřice, která se spolu s dalšími protizánětlivými rostlinami míchala na kaši a přikládala na rány jako náplast. Na rýmu se pak doporučovalo vykuřování dřevem jehličnanů. Konkrétně smrku byly připisovány vysušující, stahující a hřejivé účinky. 

Léčivé silice z mladých výhonků skvěle tlumí kašel a vůbec všechny bronchitické problémy. Macerát ve formě tinktury je vhodný jako mazání na bolavé klouby – ať už kvůli artritidě nebo opotřebení. A posledním, ovšem významným přínosem mladého jehličí je vysoké množství vitaminu C.

Sbírejte jen výhonky do délky 5 cm

Smrk (Picea) patří do čeledi borovicovitých a známe jeho téměř 40 druhů. Pokud se rozhodnete vyzkoušet jeho zdravotní účinky, sbírejte výhradně mladé jarní výhonky. Sbírejte je raději v lese, jednak kvůli případnému nižšímu obsahu škodlivých látek, a také by váš soused nebyl rád, kdybyste mu oškubali jeho chloubu. Výhonky sbírejte do papírové či plátěné tašky, případně košíku, v igelitce hrozí zapaření. 

V kuchyni se dají využít jen mladé výhonky do délky 5 cm, které mají ještě měkoučké jehličí a dají se dobře upravit. Delší větvičky tedy už netrhejte.

Léčivé účinky smrku a kontraindikace

Smrková silice podporuje prokrvení, vylučování hlenu a má mírně protizánětlivé účinky. V praxi se používá vnitřně nebo inhalačně při potížích spojených s nachlazením, a zevně při svalových a revmatických potížích. Mast nebo gel se smrkovou silicí se také používá při katarech dýchacích cest tak, že se rozetře na hrudník. Účinné látky se jednak vstřebávají kůží, a také blahodárně působí jejich vdechování.

Smrková silice se ovšem nesmí používat při bronchiálním astmatu nebo dávivém kašli. Při vysokém či chybném užívání totiž hrozí podráždění pokožky či sliznic a vyvolání či zesílení bronchiálních spasmů (prudkých stahů, křečí). U smrkového jehličí kontraindikace zaznamenány nebyly. Smrkové výhonky si můžete například nasušit a při nachlazení spařit a inhalovat. K přímému užití je vhodný smrkový sirup s bylinkami.

Smrkový sirup s bylinkami

Při výrobě smrkového sirupu doporučujeme přípravu za studena. Postup je jednoduchý. Nasbírejte několik hrstí mladých smrkových výhonků, jitrocelové listí, květy pampelišek a sedmikrásek, které doplňují a zesilují účinky smrkového sirupu.

Postup přípravy

Ve větším hrnci krátce povaříme vodu, abychom ho sterilizovali. Po vysušení vkládáme střídavě vrstvy smrkových výhonků a bylin proložené plátky dobře umytých či bio citronů a silnější vrstvou krystalového cukru. Velmi chutný je cukr třtinový. Cukrem nešetřete, působí jako přírodní konzervant. Cukr bude také poslední vrstvou.

Byliny můžete zatížit talířem a například zavařovací sklenicí naplněnou vodou. Přikryjte poklicí, uložte například na chodbu a nechejte pracovat alespoň tři týdny, klidně i déle. Poté přeceďte přes síto a následně přes plátýnko, důkladně vymačkejte a nalijte do vysterilizovaných lahví. Uchovávejte v chladu a temnu. Po otevření pak nejlépe v lednici a raději dnem vzhůru. Sirup užívejte po lžičkách nebo po rozředění jako šťávu. Ovšem pouze při nachlazení, nikoliv jako náhražku běžného sirupu.

Další využití

Z mladých výhonky smrků si můžete také připravit lahodný džem či smrkový med.

Nejjednodušší způsob, jak do sebe dostat léčivou sílu z výhonků

Přidejte do džbánku s vodu pár smrkových výhonků. Smrk vodu pěkně ovoní a když výhonek sníte, dostanete do sebe i parádní dávku vitaminu C. Výborně také chutná ve vodě s citronem. Psali jsme také: Šalvěj je léčivka, které se přezdívá bylina nesmrtelnosti. Pomůže vám výrazně posílit imunitu.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ben Affleck nechal desetiletého syna řídit Lamborghini. Svého rozhodnutí lituje

Jak vyhnat mravence ze zahrady i ze skleníku. Skvěle fungují...

Vypěstujte si sladká, voňavá rajčata, plná chuti. Stačí...

Dopřejte si bohatou úrodu sladkých melounů. Potřebují...

Jak dosáhnout rekordní úrody a velikosti brambor? Stačí ve...

Borůvky na zahradu i terasu. Klíčový je výběr správné...

Pěstujte hortenzie jako profesionál. Odmění se vám bohatou...

Zavřít reklamu