Jak poznat žlučníkový záchvat a jak rozbouřený žlučník zklidnit

Zdraví 26. května 2020 | 07:55 — Anna Novotná
Onemocnění žlučníku postihuje velkou část populace. Problémy se žlučníkem klasicky propukají ve chvíli velkého hodování. Přemíra jídla a nevhodné pokrmy umí náš žlučník probudit. Co dělat při žlučníkové kolice a jak předcházet jejímu opakování?
Další 4 fotografie v galerii
Žlučníkový záchvat nebo také žlučníková kolika je akutní silná bolest břicha / Depositphotos

Náš žlučník produkuje každý den kolem půl litru žluči, která se v těle používá zejména na emulgaci tuků, které má tělo strávit. Vlivem genetických sklonů či nevhodnou stravou dochází ke vzniku žlučníkových kamenů. Jestliže zablokují odchod žluči, dochází ke žlučníkové kolice.

Jak poznat žlučníkový záchvat

Žlučníkový záchvat nebo také žlučníková kolika je akutní silná bolest břicha bez předchozích varovných příznaků, vyvolaná ucpáním vývodu žluče do střeva.

Projevy žlučníkové koliky jsou sice u různých lidí různé, ale obvykle zahrnují pocit plnosti, nevolnost, nafouknuté břicho a prudkou bolest v pravém podžebří, která vystřeluje do zad.

Při spuštění záchvatu se nepříjemný pocit pod pravým žebrem prudce mění v silnou bolest. Intenzivní bolest postupuje podél pravého žeberního oblouku do zad nebo k lopatce a může trvat i více jak 30 minut.

Bolest má jednotlivé vlny, kdy nemocný vnímá chvíle, kdy je mu podstatně hůř a chvíle, kdy se mu dočasně uleví. Může se dostavit říhání, někdy dojde k zažloutnutí bělma. Objeví se někdy i zvracení, zejména při stisku břicha na pravé straně.

První pomoc

Lehněte si na levý bok a na pravou rozbolavělou stranu přikládejte studený obklad. Tím poněkud eliminujete možnost rozvoje zánětu. Můžete použít i volně prodejné léky ve formě kapek či tablet. O jejich vhodnosti se poraďte v lékárně nebo přímo se svým lékařem.

Můžete si také udělat nějaký bylinný čaj. Určitě pomáhá mátový. Připravit si ale můžete i heřmánkový či šalvějový. 

Použít můžete i majoránku s kmínem. Ohřejte si vodu a v malém šálku smíchejte jednu lžičku majoránky a mletého kmínu, vše vypijte a opakujte za hodinu.

Existují i směsi namíchané speciálně pro nemocný žlučník. Když nemáte, použijte i běžný černý čaj.

Po zklidnění bolesti zkuste staré sušší rohlíky nebo suchary. Když se bolest znovu neobjeví, lze pak pojídat nemastnou bramborovou kaši, suchou rýži, nemastné těstoviny, vařenou mrkev.

Jestliže bolesti během několika hodin neodezní, jsou příliš intenzivní a jsou doprovázeny i zvracením, takže se nedá podat lék, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Dostanete patrně injekci, ve vážnějších případech i kapačku na uvolnění svalstva a proti bolesti. Po odeznění akutního záchvatu pijte jen hořký čaj a jezte suché pečivo.

Jak se vyhnout záchvatu

Určitě stojí za to se vyvarovat pokrmů, které jsou u vás spouštěčem žlučníkového záchvatu. Obecně je dobré jíst menší porce a častěji, také udržovat pravidelnost. Je lepší vyhnout se tučným a smaženým jídlům. Nevhodné jsou pokrmy z vnitřností, uzeniny, čokoláda, ale i ořechy. Pěknou paseku udělá i alkohol a samozřejmě majonéza a různé dresinky. Jíst byste měli hlavně zeleninu, ryby, bílé maso a potraviny s vlákninou.

Jak se zbavit kamenů

Nejběžnější způsob je operace. V některých případech je možné určité druhy kamenů rozpustit i vhodnou dietou a pitím bylinných směsí, které jsou určeny na rozpouštění kamenů. V každém případě se hodí dodržování pitného režimu a zdravá strava. Psali jsme také: Časté signály, že vaše játra nejsou v pořádku. Rozhodně není radno je ignorovat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nevšední víkend můžete prožít i za špatného počasí. Vstupte do světa fantazie i poznání

Nevšední víkend můžete prožít i za špatného počasí....

Dvě mouchy jednou ranou. Úchvatné vyhlídky i největší...

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách...

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem...

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj...

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Zavřít reklamu