Vyrobte si doma velmi snadno silné přírodní antibiotikum

Zdraví 28. srpna 2020 | 09:21 — Klára Sanders
Přírodní látky jsou stále více oblíbené pro své léčivé účinky. My se dnes zaměříme na kurkumu, bez které by se neobešla řada indických pokrmů. Kurkuma dokáže skvěle ochutit jídlo, ale rovněž má velmi příznivý vliv na zdraví.
Dalších 5 fotografií v galerii
Vyrobte si z kurkumy přírodní antibiotikum / Pixabay

Ve své čerstvé podobě je kurkuma kořen podobný zázvoru, pouze jeho barva je na rozdíl od zázvoru oranžová. Na poli zdravé výživy se rozhodně nejedná o žádnou novinku. V ajurvédské kuchyni se naopak používá už několik tisíc let, a to zejména pro své úžasné zdravotní účinky.

Kurkuma se stále více zabydluje i v našem jídelníčku. Žluté koření, které pochází z Asie, je považováno za zlato mezi kořením. Kurkuma totiž obsahuje bioaktivní látku kurkumin, která je pro náš organismus velmi prospěšná.

Účinky kurkumy proti bolest

Podle některých studií kurkumin ulevuje od artritických a revmatických bolestí. Dokonce má silnější účinky než látka diclofenac, která bývá součástí krémů proti bolestem. Toto koření má velmi silné protizánětlivé účinky, takže záněty potlačuje lépe než mnohé standardní léky.

Jak působí kurkuma na naše tělo

Chrání buňky před volnými radikály

Kurkumin dokáže přímo chránit buňky střevní sliznice, nepřímo se tak podílí na aktivaci enzymů, které jsou důležitými bojovníky proti volným radikálům.

Zmírňuje zánět

Kurkumin dokáže zablokovat vůbec samotný vznik zánětu, případně výrazně zmírnit jeho průběh. Při dlouhodobém užívání pomáhá snížit také bolest při zánětlivých onemocněních kloubů.

Ochrana pro mozek a cévy

V mozku je přítomno největší množství omega-3 mastné kyseliny DHA. Její nedostatek je spojen se vznikem deprese nebo Alzheimerovy choroby. Ačkoliv jsou hlavním zdrojem DHA mořské ryby a plody, kurkumin podporuje její přirozenou tvorbu přímo v mozku.

TIP: Pokud vám kurkuma nechutná nebo zkrátka nevíte, jak ji zařadit do jídelníčku, ale stejně byste chtěli využít jejích účinků na zdraví, můžete vyzkoušet kurkumin v kapslích.

Připravte si kurkumový nápoj

Je to velmi jednoduché. Pokud chcete vyzkoušet skvělé účinky kurkumy, připravte si z ní nápoj. Smíchejte dvě až tři deci vlažné vody a jednu čajovou lžičku kurkumového prášku. 

Kurkumový zlatý med

Se zlatým medem můžete zlepšit trávení a podpořit činnost střev. Tato směs je známá jako nejsilnější antibiotikum v tradiční přírodní medicíně. Jakmile vás tedy přepadnou první příznaky nachlazení, chřipky nebo jakéhokoliv jiného onemocnění, měli byste směs zlatého medu ihned konzumovat.

Na přípravu zlatého medu budete potřebovat

  • 100 g přírodního medu
  • 1 polévkovou lžíci kurkumy v prášku

Smíchejte 1 polévkovou lžíci kurkumy se 100 gramy medu. Dobře promíchejte a uschovejte v chladu. Užívat můžete lžičku třikrát denně. 

Jak vyrobit lék z kurkumy

Budete potřebovat

  • 1 polévkovou lžíci kurkumy
  • olivový olej
  • mletý pepř a chilli

Zamíchejte kurkumu v panenském olivovém oleji, přidejte mletý pepř a chilli pro zvýšení účinku. Uchovávejte v chladničce. Užívejte 3x denně 1 kávovou lžičku. Po třech týdnech udělejte týden pauzu. Psali jsme také: Jak na typické letní nemoci. Ohrožené jsou zejména děti, senioři a lidé s chronickými nemocemi

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...

Nejžhavější destinace letošního podzimu. Tajemná a stále...

Češi cestují jak o život. Pozor by si ale měli dát na dvě...

Není otázkou zda, ale kdy. Evropu čeká katastrofa...

Zavřít reklamu