Vyhněte se potravinám, které zdraví opravdu škodí. Jejich konzumace se na našem těle dříve či později projeví

Zdraví 12. září 2020 | 09:39 — Klára Sanders
Pokud v dnešní době vejdete do jakýchkoliv potravin, objeví se před vámi obrovský výběr téměř všeho, na co jen máte chuť. V takovém množství je někdy těžké vybírat potraviny, které jsou pro naše tělo opravdu prospěšné. Obzvlášť když nejste zrovna nadšenec do čtení etiket se složením daných surovin. Některým potravinám je ale dobré se vyhnout.
Další 4 fotografie v galerii
Každodenní konzumace nezdravých jídel se na našem těle dříve či později projeví / Pixabay

Pro správné fungování našeho těla je role potravin zcela zásadní. Dlouhodobá konzumace nevhodných, nekvalitních nebo přímo škodlivých jídel se na našem těle dříve nebo později projeví. 

Jestliže je vám více než třicet let, možná víte, že kolem tohoto roku se lidský metabolismus mění a člověk, který měl do té doby stabilní váhu, začíná při stejném příjmu potravy přibírat. Nejprve nejde o nijak výrazný proces, ale pak se jednoho dne postavíte na váhu a zjistíte, že jste klidně i o třicet kilogramů těžší.

Mohou za to špatné potraviny a přejídání

Příčinou procesu, který vede k obezitě i k rozvoji různých civilizačních onemocnění, jsou špatné potraviny a pak přejídání, které může mít velmi různé příčiny. Jednou z nich je i fakt, že mnohé průmyslově připravované potraviny obsahují různá dochucovadla, která nás vedou k další a další konzumaci. Stejný efekt má i přidaný cukr či sůl. Nejíme už pro získání potřebných živin a energie, ale pro získání pocitu slasti z chuti, která nás fascinuje. Bohužel, ne vše, co je chutné, je také zdravé.

Které potraviny byste jíst neměli

Ačkoliv mladý člověk může sníst skoro všechno a na jeho zdraví se to hned neprojeví, je vhodné si už od dětství vytvářet zdravé návyky, které vám pomohou v pozdějším věku. Už mnohokrát bylo zdůrazněno, že všelijaké průmyslově připravované potraviny jsou špatné. Nicméně mezi tím, co lze v obchodě koupit, jsou obrovské rozdíly. Rozhodně byste se měli vyhnout potravinám uvedeným v následujícím odstavci.

Chcete-li si uchovat zdraví, nejezte margaríny a různé ztužené tuky. Vyhněte se slanině, konzervám a polévkám ze sáčku. Naprostou katastrofou jsou tzv. „nudličkovky“. Nejezte ochucené jogurty, nízkotučné jogurty, kde je hustota dosahována různými zahušťovadly. Obloukem se vyhněte všemu, co obsahuje cukr. Ten totiž urychluje proces stárnutí, a to jak stárnutí vnitřních orgánů, tak stárnutí kůže, tvorbu vrásek a další projevy stáří. Nepijte nápoje ani s cukrem, ani s náhradními sladidly. Nepijte alkohol, nejezte bílé pečivo a pozor – ani tmavou housku, která je jen obarvená. Nedávejte si hranolky, salámy a párky, ale ani sójovou omáčku. Zapomeňte na popcorn. Nepoužívejte různé smetánky do kávy. Pokud chcete smetanu, kupte si opravdovou. Nepoužívejte různé bujónové kostky a dochucovadla. Není to jistě zdaleka všechno, ale pro základní orientaci to stačí.

Důvody, proč nejíst špatné potraviny

Důvody nevhodnosti výše uvedených potravin jsou různé, ale mají často něco společného. Při průmyslovém zpracování se do jídla dostávají látky, které mu snižují jeho hodnotu a vytvářejí naši závislost na jídle. Typické je přidávání glutamátu sodného do pokrmů. Podobné je působení cukru, na který vzniká silná závislost. Se solí je tomu podobně. Přitom cukr může způsobovat neplodnost u žen i nižší pohyblivost spermií u mužů. Látky obsažené v potravinách v podobě různých éček mohou ničit naše játra a další orgány, mohou být příčinou infarktů a mrtvic. I různá neurodegenerativní onemocnění se dávají do souvislosti s nevhodnou stravou. Psali jsme také: Každodenní obyčejné návyky, které škodí našemu zdraví

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si...

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Zavřít reklamu