Za slábnutí zraku může často dědičnost. Mnohdy si ale lidé ničí oči sami špatnými návyky

Zdraví 30. září 2020 | 07:53 Helena Malá
Mezi nejčastější příčiny slábnutí zraku patří dědičnost. S tím jde jen těžko něco dělat. Na zrak ale působí negativně i celá řada dalších faktorů. A mnohé z nich mohou lidé ovlivnit.
Další 3 fotografie v galerii
Za zhoršující se zrak si mnohdy mohou lidé i sami / Pixabay

K ohroženějším patří například zrak kuřáků, lidí pracujících na počítači, ve stresu nebo těch, kteří se stravují nezdravě.

Kouření

Podle loňského průzkumu Státního zdravotního ústavu kouří denně či příležitostně 24,9 procenta Čechů starších 15 let. Podle projektu Česko v datech je Česká republika ve spotřebě cigaret sedmá na světě. Dle odhadů téměř pětina úmrtí Čechů souvisí s kouřením. Méně známý je však negativní dopad kouření na zrak.

Kouření urychluje proces aterosklerózy - kornatění tepen. To může vést také ke zhoršení výživy sítnice. Kouření představuje rizikový faktor vzniku věkem podmíněné makulární degenerace nebo šedého zákalu. Má vliv mimo jiné na vznik syndromu suchého oka. Nepříznivě zvyšuje hodnotu nitroočního tlaku, což může být příčinou vzniku zeleného zákalu. Dlouhodobé kouření může zhoršit kvalitu vidění. Například u syndromu suchého oka pacienti pociťující nepříjemné pocity jako řezání či pálení očí.

Nezdravá strava

Lidskému zraku svědčí řada potravin. Významný podíl vitaminů a minerálů, které člověk přijme z potravy, je určen výhradně pro zrakový systém. Nevyvážená strava obsahující nadmíru tuků a cukrů je spojena s vyšším výskytem nemocí, jako jsou vysoký krevní tlak a cukrovka. U těchto onemocnění dochází k poškození sítnicových cév s následným zhoršením zrakové ostrosti.

Nedostatek vitaminu A ve stravě může vést k suchosti očí a horšímu vidění za šera. Nedostatek vitaminů skupiny B ohrožuje zdraví zrakového nervu. Rizikovým faktorem vzniku věkem podmíněné makulární degenerace je nezdravá strava s vysokým obsahem tuků obsahujících nasycené mastné kyseliny a s nízkým obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin.

Práce na počítači

Češi patří mezi nejaktivnější uživatele elektronických přístrojů na světě. Podle průzkumu se dívají na mobil, televizi, počítač nebo tablet v průměru až sedm hodin denně.

Syndrom suchého oka se stal civilizačním onemocněním současnosti. Čím dál častěji se objevuje u mladších pacientů. Na vznik suchého oka má vliv zejména pobyt v klimatizovaných prostorách a práce s počítačem, mobilním telefonem nebo tabletem, kdy člověk intuitivně méně mrká. Oči pak rychleji osychají. Pacienti pociťují řezání či pálení očí, vidění se může chvílemi rozmazávat.

Důležité při práci na počítači jsou pravidelné pauzy a procvičování očí pohledem do stran po dobu dvou minut. Je dobré je průběžně lehce promasírovat. Oku prospívají krouživé pohyby, pohledy různými směry, nahoru, dolů a do různých stran. Zlepší se tak metabolismus oka i látková výměna.

Stres

Stresové situace negativně dopadají nejen na psychický stav. Mohou vyvolat i řadu onemocnění, těch zrakových nevyjímaje. Vlivem stresu se častěji vyskytuje syndrom suchého oka, obtěžující tiky a záškuby v oblasti očních víček.

Stres může zvýšit hodnotu nitroočního tlaku a spolu s dalšími rizikovými faktory vést ke vzniku zeleného zákalu. Stres bývá spouštěcím faktorem oční migrény. Ta se nejčastěji projevuje krátkými záchvaty snížené zrakové ostrosti. Postižený při ní vnímá blikající světla či záblesky, třpytivé útvary či mžitky. Typicky pak oční migrénu doprovází bolest hlavy.

Nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu

Způsob trávení volného času ovlivňuje případný vznik oční vady. Pobyt v interiérech, v klimatizovaných místnostech nebo práce pod umělým osvětlením mohou vést k syndromu suchého oka projevujícího se řezáním, pocitem cizího tělíska v oku, tlakem či bolestí očí. Pobyt venku na čerstvém vzduchu je důležitý zejména v dětském věku. Dlouhé dívání se na displeje tabletů a smartphonů do blízka je predispozičním faktorem pro vznik krátkozrakosti.

Menopauza

Menopauza u žen nastupuje okolo 45. roku. Spojena je s ní řada nepříjemných projevů, mezi které patří mimo jiné i možné zhoršování zraku. U některých žen vlivem hormonálních změn stoupá hladina nitroočního tlaku, takže mají větší sklon ke vzniku zeleného zákalu neboli glaukomu. Ženy mají rovněž citlivější terč zrakového nervu na působení nitroočního tlaku. Proto se u nich projevy zeleného zákalu objeví dříve než u mužů. Ženy v menopauze mnohdy trpí syndromem suchého oka, kdy vlivem úbytku ženského hormonu estrogenu dochází ke snížení tvorby slz slznou žlázou.

Nemoci

Zhoršování zraku jde i ruku v ruce s řadou závažných onemocnění, například s cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo onemocněním štítné žlázy. Zvýšený obsah glukózy v krvi vede u diabetiků k otoku čočky s nárůstem minusových dioptrií. Vysoká hladina glukózy v krvi poškozuje i drobné cévy sítnice. Při postižení žluté skvrny dochází ke snížení zrakové ostrosti. Vznik těchto změn trvá poměrně dlouho, než dojde ke snížení zrakové ostrosti.

Pokud se onemocnění zachytí včas, lze ho léčebnými metodami stabilizovat. Důležitá je prevence a pravidelné návštěvy očního lékaře. Při dlouhodobě zvýšeném krevním tlaku může dojít ke snížení zrakové ostrosti. Po úpravě krevního tlaku na normální hodnoty se vrací k normě i zraková ostrost.

Pro onemocnění štítné žlázy jsou typické vystouplé oči. Může se vyskytovat dvojité vidění, narušená hybnost očí, stejně tak syndrom suchého oka. Trvalé poškození zraku může způsobit i oční alergie, o tom, na co si dát pozor, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte přibalit roušky

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Jedinečná příroda a skvělé pláže. Objevte zapomenuté...

Srdce milovníků koupání i cyklistiky zaplesá. Poznejte...

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...

Zavřít reklamu