Špatná chůze má negativní vliv na mnoho věcí. Naučit se chodit správně jde v každém věku

Zdraví 30. listopadu 2020 | 10:48 — Klára Sanders
Většina lidí se naučí chodit kolem prvního roku života. Nikdo vás to neučí, prostě to přijde samo a pak už se v chůzi jen zdokonalujete. Může se ale stát, že máte v průběhu života zažitý špatný stereotyp chůze a vaše tělo vás za to dříve či později vytrestá.
Další 3 fotografie v galerii
Většina lidí má díky moderním botám chůzi nastavenou zcela nepřirozeně / Pixabay

Pokud se vám stává, že vás bolí záda, kyčle, hlava nebo vás brní ruce, může to být projevem špatně naučené chůze. Zdá se divné, že by dospělý zdravý člověk neuměl chodit, ale může to tak být. Většina lidí má díky moderním botám chůzi nastavenou zcela nepřirozeně. Většina z nás totiž napadá jako první na patu, což může vést k řadě problémů.

Projevy špatné chůze

Možná se ptáte: "Co je špatného na chůzi přes patu? Mám snad chodit přes špičku?". Nikoliv. Na chůzi přes patu není nic špatného. Problém je v tom, že pata by se při chůzi měla na zem pokládat, ale ve většině případů se spíš jedná o dopad. Na příliš rychlý a ostrý došlap není pata stavěna a noha pak nemůže poskytovat dostatečné tlumení. Dopad na patu tedy ne!

Dalším problémem je, že většina lidí už špatně začne. Pokud stojíte a vaše kolena jsou propnutá, může se stát (a stává se to často), že se shrbíte a hlava vám klesne níž k zemi, čímž se shrbení ještě prohloubí. Vaše chůze je pak nejspíš zahájena nikoliv nohou, ale hlavou. Hlava jde napřed, za ní tělo a za tělem rychle vykročí noha, aby stihla zbrzdit „pád“ těla. Jedinou možností, jak zabránit pádu (což vyhodnotí vaše tělo, že se právě děje), je rychle a tvrdě dopadnout na patu.

Postoj ovlivní vše

Chcete-li svůj způsob chůze změnit, musíte změnit nejprve držení těla. Správná chůze vychází z rovného stoje, ve kterém jsou kolena pokrčená, aby mohl být zbytek těla vzpřímený. Hlava je vytažená za temeno – pozor, aby nebyla skloněná k zemi! Chodník úplně stačí sledovat pouze pohybem očí, nikoliv skloněním celé hlavy.

Správná technika chůze

Buďte trpěliví. Změn bude nejspíš mnoho a zpočátku se budete muset opravdu kontrolovat. Zaměřte se především na:

  • Kratší krok – abyste uhlídali lehké položení paty na zem, nemůžete dělat dlouhé kroky.
  • Pomalá chůze – zpomalte hlavně v začátcích, abyste se správnou techniku naučili opravdu dobře. V případě, že budete potřebovat zrychlit, raději popoběhněte – v běhu se jako první na zem pokládají bříška prstů, takže vaše pata zůstane nedotčena.
  • Pokrčené nohy – pokrčíte-li nohy v kolenou, váš pohyb bude ladnější a pružnější.
  • Plosky rovně – vaše chodidla by měla být rovně ve směru chůze – pozor na vytáčení dovnitř nebo ven.
  • Využívejte prsty – k odrazu do dalšího kroku používejte aktivně palec.
  • Používejte celé plosky – svou váhu rozložte při chůzi na celá chodidla.

I povrch ovlivňuje chůzi

Také záleží na povrchu. Čím měkčí povrch, tím si můžete dovolit dělat delší krok a těžiště posouvat více dopředu. Naopak čím tvrdší povrch, po kterém kráčíme, tím kratší kroky bychom měli dělat. Na trávě, písku, koberci, ale i ve městě můžete zkusit chodit bosi. Vaše noha vám brzy sama správnou techniku naznačí. 

Test správnosti chůze

Abyste si otestovali, zda se vaše technika chůze zlepšuje, zkuste občas popojít se zacpanýma ušima. Zvuk je totiž to, co vám mnoho prozradí. Správná chůze totiž není slyšet vůbec. Psali jsme také: Výskyt pakostnice se stále zvyšuje. Poznejte její příznaky včas, je velmi důležité nezanedbat léčbu

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...

Objevte perly Jadranu, na nichž se vaše dovolená promění v...

Zavřít reklamu