Nemoc, o které se nemluví aneb co všechno byste měli vědět o hemoroidech

Zdraví 10. prosince 2020 | 08:18 — Klára Sanders
Přestože se s tímto onemocněním za život setká až třetina lidí, většina z nich se o hemoroidech stydí mluvit. Toto bolestivé onemocnění se dá léčit. Čím dříve začnete, tím lépe.
Další 3 fotografie v galerii
Onemocnění známé jako hemoroidy či zlatá žíla vzniká v důsledku rozšíření a zánětu žil v análním kanálu / Pixabay

Hemoroidy má každý z nás. Jedná se o žilní pleteň v dolní části konečníku a řitního otvoru. Problém nastává až ve chvíli, kdy dojde k rozšíření těchto žilek. Pak už se jedná o onemocnění známé také jako hemoroidy či zlatá žíla a vzniká právě v důsledku rozšíření a zánětu žil v análním kanálu. Predispozice pro vznik nemoci může být vrozená, ale mnohdy jsou postiženi hlavně lidé vyšších věkových skupin nebo lidé se sedavým zaměstnáním a osoby trpící častou zácpou a tvrdou stolicí. Mezi další faktory, které se pod vznik zlaté žíly také podepisují, můžeme zařadit nezdravý životní styl, těhotenství, obezitu, nedostatečnou hygienu a infekce konečníku.

Rozdělení hemoroidů

Hemoroidy dělíme na vnitřní a vnější. Vnitřní hemoroidy vznikají ve stěnách konečníku, a to přibližně 3 cm od análního otvoru. Obvykle nejsou bolestivé, mohou se projevit krvácením a tvorbou hlenu. Ty vnější jsou v okolí řitního otvoru viditelné a vytvářejí jakési modré uzly. Tento typ hemoroidů je méně častý, ale většinou bolestivější.

Projevy onemocnění

  • Hemoroidy mají několik stádií. Postižený nejprve vůbec nemusí vědět, že u něj začíná nějaký zdravotní problém. Žíla bývá jen mírně vystouplá, může se objevit slabé krvácení.
  • V druhém stádiu se žíla vysouvá víc, ale dokáže se sama od sebe vrátit na původní místo. Průvodními jevy jsou krvácení, pálení i svědění. V tomto okamžiku je třeba začít onemocnění řešit, aby se zdravotní stav nezhoršil.
  • Během další fáze jsou již hemoroidy výrazné, objevuje se hlenovitý výtok i otok zapáleného konečníku.
  • Poslední stádium je charakteristické tím, že hemoroidy jsou trvale vysunuty, krvácení je častější, mohou se vyskytnout těžší zánětlivé procesy a při akutním zhoršení stavu i výrazná bolest. Ve velmi těžkých případech, kdy hemoroidy způsobují člověku nepřetržité problémy, se obvykle přistupuje k chirurgickému řešení.

Důležité je dodržovat několik zásad

Při důsledném dodržování několika zásad je při prvotních stádiích hemoroidů velká šance na zlepšení zdravotního stavu. Důležitá je v první řadě dostatečná hygiena po velké potřebě. Vhodné je dopřát si sprchu, případně použít vlhčené ubrousky určené přímo na hemoroidy. Dbejte na dostatečný přísun probiotik a prebiotik, abyste se vyhnuli zácpě. Také pijte dostatečné množství tekutin. Naopak se vyhýbejte pikantním jídlům či alkoholu, které mohou stimulovat prokrvení konečníku.

Dopřejte tělu dostatek vitaminu C a karotenoidů. Tyto látky totiž posilují pevnost a pružnost cév. Zlepšení stavu hemoroidů dosáhnete nejen hygienou a vhodnou stravou, ale i pohybem. Ten vám pomůže s lepší peristaltikou střev. Nemusíte se věnovat žádným namáhavým sportům, postačí například i 30 minut chůze během dne. Pokud máte sedavé zaměstnání, dávejte na pravidelný pohyb a strečink ještě větší důraz. V případě dlouhého sezení v zaměstnání si můžete pořídit i speciální podsedák s otvorem, který uvolňuje tlak na konečník. Není vhodné ani dlouhé vysedávání na toaletě a úplným tabu by mělo být tlačení při velké potřebě.

Pomáhají i lázně nebo obklady

Při lehkých formách hemoroidů často pacientům zabírají i různé domácí způsoby léčení. Velkou pomoc nabízí například příroda. Velmi účinné jsou sedací koupele z dubové kůry, řepíku lékařského, řebříčku, měsíčku i heřmánku. Koupel s odvarem z dubové kůry má skvělé stahující účinky. Při koupeli můžete použít i esenciální oleje. Pokud však domácí léčba nezabere, je nutné navštívit lékaře. Psali jsme také: Problémům s nadýmáním se dá předejít. Nejprve ale musíme odhalit příčiny jejich vzniku

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nová raketa společnosti Virgin Orbit poprvé vzlétla do vesmíru. Vynesl ji speciálně upravený Boeing 747

Pokud si pořizujete koťátko, je velmi důležité dopřát mu...

Klasický versus elektrický zavařovací hrnec. Vyberte si ten...

Kořenová čistička je přírodní, vyčistí odpadní vody...

Ne každý pes je vhodný na běhání. Plemena s krátkým nosem...

Svíčka z pomeranče nepotřebuje ani vosk, ani knot. Vyrobíte...

Lopatkovec je nenáročný, někdy ale přestane kvést nebo mu...

Zavřít reklamu