Pozor na šeroslepost. Trápí mnoho lidí a může být nebezpečná

Zdraví 18. prosince 2020 | 14:07 — Klára Sanders
Spousta lidí ani neví, že šeroslepostí trpí. Špatnou orientaci v tmavých prostorech připisují nedostatku světla a problém dál neřeší. Šeroslepost může být ale pro vás i okolí nebezpečná, proto příznaky nepřehlížejte.
Další 2 fotografie v galerii
Pokud máte problém s viděním za šera, pravděpodobně trpíte šeroslepostí / Pixabay

Pokud máte problém s viděním za šera, pravděpodobně trpíte šeroslepostí. Šeroslepost je zhoršené nebo zaniklé vidění za šera a v noci. Pacient trpící touto chorobou se obtížně orientuje v tmavých prostorech, naráží do předmětů, zakopává, má potíže s řízením auta v noci nebo za šera, někdy dokonce ztrácí periferní vidění.

Příčiny šerosleposti 

Příčinou šerosleposti je špatná funkce zrakových tyčinek v oku, které se aktivují zejména pro černobílé vidění v šeru a ve tmě. Šeroslepost nemusí být jen vrozenou chorobou, ty jsou naopak poměrně vzácné. Častěji jde o onemocnění způsobené právě oslabením očí a vzácně nedostatkem vitaminu A. Této formě šerosleposti lze poměrně snadno předejít, případně ji i léčit. Zhoršenému vidění je však vždy potřeba věnovat pozornost včas.

Na suché a unavené oči mohou pacienti užívat například preparát na bylinné bázi ve formě tobolek, které se jí a pomáhají tělu produkovat kvalitnější slzy a snižují unavenost očí.

Šeroslepost může být velmi nebezpečná

Nejnebezpečnější je šeroslepost za volantem. Vrozená šeroslepost je obvykle doprovodným příznakem nějaké komplexnější oční vady a s takovou diagnózou žadatel o řidičský průkaz neuspěje. Šeroslepost způsobenou nedostatkem vitaminů však můžete získat kdykoliv během života. A právě v podzimních a zimních měsících, kdy je viditelnost celkově horší, může neléčená šeroslepost napáchat spoustu škod.

Obzvlášť řidiči by tak měli pravidelnému doplňování vitaminů věnovat zvýšenou pozornost. Šeroslepost totiž nezpůsobuje jen potíže s řízením auta za šera. Problémem je i mlha nebo hustý déšť. Mnoho řidičů tak trpí šeroslepostí, aniž by o tom věděli, a velmi snadno se stávají hrozbou sobě i ostatním účastníkům silničního provozu.

Návštěvu lékaře neodkládejte

Každý člověk vidí ve ztížené viditelnosti hůře. Pokud ale máte pocit, že se vám vidění za šera či mlhy zhoršuje, rozhodně neotálejte s oční prohlídkou. O řidičský průkaz se bát nemusíte. Obvykle stačí doplnit potřebné vitaminy. Oční lékař vám může doporučit také polarizační brýle s vhodně zabarvenými skly, nebo laserovou operaci, která vadu odstraní trvale.

Zatímco v případě vrozených forem šerosleposti je léčba složitá, pokud je příčinou nedostatek vitaminu A, stačí ho organismu dodat. Nejbohatším zdrojem vitaminu A není jen mrkev. Důležité je konzumovat pestrou stravu. Nemusí jít vždy jen o ovoce a zeleninu. Velké množství vitaminu A najdete například v rybím tuku, mléku, sýrech, játrech, ale třeba i v kvalitní čokoládě. Kromě zvýšeného příjmu vitaminu A je navíc vhodné doplnit omega 3 mastné kyseliny, lutein a zeaxantin, které jsou ve vyváženém množství obsaženy v kvalitních doplňcích stravy. Psali jsme také: Prasklé žilky v oku nemusejí být jen estetický problém. Pomohou vám odhalit, zda nejde o něco vážného

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Pokud nechcete přijít o dovolenou, zbystřete. Lex voucher...

Zavřít reklamu