Potraviny, které pomáhají při léčbě aftů

Zdraví 17. ledna 2021 | 15:55 — Klára Sanders
Nepříjemné afty postihly za život snad každého z nás. Náchylnější jedinci mohou trpět afty i několikrát ročně. Afty většinou samy odezní, ale existují potraviny, které při jejich hojení významně pomohou.
Další 2 fotografie v galerii
Afty se vyskytují na vnitřní straně tváří a úst nebo spodní straně jazyka / Depositphotos

Afty jsou bílé až nažloutlé vřídky zarudlé na okrajích, velké většinou do jednoho centimetru. Vyskytují se na vnitřní straně tváří a úst nebo spodní straně jazyka. Kromě toho, že jsou afty bolestivé, znepříjemňují žvýkání, polykání i mluvení.

Proč afty vznikají

Afty jsou virového původu a jsou nakažlivé. Odborníci se shodují na tom, že důvodů pro jejich vznik je hned několik. Často se vřídky v ústech objeví, pokud máte sníženou imunitu, čelíte stresu, chybí vám železo, vitaminy nebo kyselina listová, kouříte nebo jíte příliš kořeněná jídla. Důvodů ale existuje mnohem více. Dalším velmi nepříjemným onemocněním je i opar.

Prevence proti aftům

Jako takřka u všech neduhů i v tomto případě je nejdůležitější prevence. Dbejte na to, aby vaše imunita byla dostatečně silná. Zajistěte si také přísun vitaminů, obzvláště skupiny B a také céčko.

Nepodceňte ani ústní hygienu. Pokud ji zanedbáváte, o afty si vyloženě koledujete. Používejte raději měkký kartáček. A pozor! Někdy se afty objeví i jako reakce na některé složky zubních past (např. fluor).

Léčba

Na léčbu aftů existuje v lékárně celá řada přípravků. Velmi dobře ale fungují i přírodní léčiva. Jednou z výhod těchto metod je, že jde o docela chuťově zajímavé potraviny, na kterých si člověk dokonce i pochutná. Léčbu nepříjemných vřídků si tak člověk může alespoň v rámci možností trochu zpříjemnit.

Afty trpí lidé, kterým chybí vitaminy skupiny B, zejména pak B9 (kyselina listová) a B12. Tyto vitaminy najdete v listové zelenině, brokolici, luštěninách, vejcích, kvasnicích nebo v kysaném zelí.

Uvařte si cibulačku

O tom, že je cibule zdravá, není pochyb. Zabraňuje uvolňování zánětlivých látek v organismu, a tím přispívá obranyschopnosti. Pokud se vám tedy udělají v ústech afty, neváhejte a připravte si skvělou francouzskou cibulačku.

Mlsejte borůvky

Pořiďte si čerstvé nebo kompotované borůvky. Právě borůvky totiž obsahují potřebné vitaminy pro prevenci aft. Stačí několik dní sníst pár lžiček borůvek a problém s afty by měl vymizet. Podobným způsobem funguje i šťáva z mrkve. 

Medem proti aftům

Někdo zase nedá dopustit na med. Prý stačí vřídky pravidelně potírat medem a měly by velmi brzy zmizet. Někdo med nahrazuje také léčivou propolisovou tinkturou. Propolis je vedlejší produkt při výrobě medu a na afty má doslova zázračné účinky. Speciální tinktura k vyplachování úst je k dostání bez předpisu v lékárně.

Vyrobte si domácí ústní vody

Na afty fungují také nejrůznější ústní vody. Pokud se vám za ně nechce utrácet v lékárně, můžete si je vyrobit i sami doma.

Soda a sůl

Na tuto jednoduchou ústní vodu vám postačí jen 0,5 dcl vody, do které přimícháte polévkovou lžíci jedlé sody a špetku obyčejné kuchyňské soli. Vodou pak ústa vyplachujte několikrát denně. Afty by měly tak do tří dnů zmizet.

Bylinková tinktura

Skvělou zbraní na afty je také echinacea, šalvěj a kořen lékořice. Bylinky namíchejte a zalijte 60% alkoholem. Nechte pár hodin v uzavřené nádobě odstát. Tinkturou si pak ústa několikrát denně vyplachujte. Psali jsme také: Pokud pociťujete pachuť v ústech, nepřehlížejte ji. Může být i projevem něčeho vážného

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bouřky mohou být nebezpečné. Proč byste měli vynechat sprchování a mytí nádobí během bouřky?

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu