Pokud máte intoleranci na lepek, hlídat si musíte nejen potraviny

Zdraví 21. ledna 2021 | 12:01 — Klára Sanders
Celiakií neboli intolerancí na lepek trpí čím dál více dospělých i dětí. Lepek se totiž vyskytuje nejen v potravinách, ale najdeme ho také v kosmetice (rtěnky), lécích, potravinových doplňcích, vitaminech, v zubních pastách nebo modelovacích hmotách pro děti.
Další 3 fotografie v galerii
Celiakie je odborný název pro nesnášenlivost (intoleranci) lepku / Pixabay

Celiakie je odborný název pro nesnášenlivost (intoleranci) lepku. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy je člověk citlivý na lepek obsažený v obilí a působí mu typické postižení sliznice tenkého střeva. Bohužel lepek se nevyskytuje jen v potravinách. Celiatici by si měli dávat hlavně pozor na trend poslední doby, a tím je přírodní kosmetika. V přírodní kosmetice se totiž s lepkem setkáte velmi často.

Definice celiakie

Celiakie vzniká u geneticky predisponovaných pacientů. Je to autoimunitní choroba projevující se změnami na sliznici tenkého střeva. Hlavním vyvolávajícím faktorem choroby je lepek (gluten). Je to směs prolaminových proteinů, které se vyskytují v zrnech obilovin, jako je pšenice, žito či ječmen. U náchylných jedinců vede konzumace těchto proteinů k negativnímu ovlivnění sliznice tenkého střeva, k vyhlazování klků a dokonce až k chronickému zánětu střeva, což se odráží na výrazném zhoršení trávení a dalších závažných zdravotních problémech.

Nezbytnou zásadou je pro tyto osoby celoživotní bezlepková dieta. Pokud se nedodržuje, vede to k různým zdravotním potížím.

Lepek způsobuje i kožní problémy

Podle statistiky ženy používají denně v průměru 6 až 10, muži 3 až 5 kosmetických výrobků. Když si vezmeme celiatiky a možné složky obsahující lepek, je to dost velké číslo potenciálních rizik. Projevy nesnášenlivosti lepku totiž nemusejí vyvolávat potíže jen v trávicím traktu, ale mohou se objevit i kožní problémy.

U mnoha pacientů způsobuje lepek kosmetické problémy jako suchou kůži, měkké a lámavé nehty. Potíže začínají obvykle malými svědivými vyrážkami, které přecházejí do pálivých skupinových "váčků" podobných herpesu. Nejčastěji se vyskytují na loktech, kolenou, ramenou, ale i na zádech či hlavě.

Pozor na kosmetiku

Žádný kosmetický přípravek není pochopitelně určen ke konzumaci. Určité druhy kosmetiky však někdy nechtěně v malých množstvích můžete spolknout. Jde zejména o kosmetiku určenou pro ústní hygienu (zubní pasty, ústní vody, ústní deodoranty, protiparodontózní a antiseptické gely), dekorativní a ochranná kosmetika na rty (rtěnky, konturovací tužky na rty, lesky na rty, balzámy a pomády na rty).

Určité riziko v zubních pastách představuje látka sorbitol. Pro snížení rizika, by sorbitol neměl pocházet z obilí, ale z kukuřice. Původ sorbitolu se však nedá zjistit ze složení výrobku uvedeného na obalu.

Podobné riziko v ústní vodě a deodorantech představuje alkohol, který se získává i z obilovin (mohou jej obsahovat i některé sirupy proti kašli). Kosmetičtí výrobci zdroj lihu ve složení neuvádějí. Proto při zkoušení nového produktu ústní hygieny doporučujeme opatrnost. Psali jsme také: Potraviny, které pomáhají při léčbě aftů

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá...

Místa v Česku, která vás pohladí po duši a vyčarují...

Dokonalá pastva pro oči. Poznejte výjimečná místa v...

Hoďte starosti za hlavu. Čarokrásná místa, kam můžete...

Nejkrásnější střediska Itálie otevírají a slibují...

Připravte se na léto. Úžasné ostrovy ve Středozemí, o...

Zavřít reklamu