Atopický exzém se v zimě zhoršuje. Rady, jak pokožce ulevit a jak jej držet na uzdě

Zdraví 05. února 2021 | 08:46 — Klára Sanders
U řady lidí se ekzém zhoršuje právě v zimním období. Pokožka bývá v tomto období více vysušená. Navíc se v zimě člověk více obléká a pokud se ještě zapotí, ekzému to opravdu neprospívá. Proto vyžaduje ekzematická pokožka zvýšenou péči právě v tomto období.
Další 3 fotografie v galerii
Atopický ekzém je dlouhodobé anebo opakující se kožní onemocnění / Depositphotos

Atopický ekzém je dlouhodobé anebo opakující se kožní onemocnění. Většinou se projevuje začervenáním kůže, výsevem ložisek ekzému, drobnou vyrážkou, svěděním, suchou kůží a někdy se objevují i jemné trhlinky v kůži. 

Zimní období ekzému neprospívá

Období od října do dubna pro většinu ekzematiků znamená zhoršení stavu pokožky a zvýšení projevů ekzému. Na vině je suchý a někdy i příliš teplý vzduch v domácnostech. Problémem je i  venkovní mráz, který pokožku vysušuje. Jak se o atopickou pokožku starat, aby v zimě co nejméně trpěla?

Pro někoho je pojem atopický ekzém zcela neznámým označením, pro jiné naopak představuje noční můru v podobě věčné péče o pokožku. Zimní období je pak pro lidi trpící tímto ekzémem ještě horší.

Pozor na zanícení a popraskání pokožky

Čím nižší teplotu venkovní vzduch má, tím méně vody je v sobě schopen udržet. Proto je mrazivý vzduch vždy suchý. A podobný problém nastává i v budovách. Radiátory, krby a další topná tělesa vzduch velmi rychle vysušují. Právě suchý vzduch připravuje pokožku o vodu. 

Jakmile pokožka ztrácí vodu, je napjatá a objevují se v ní prasklinky. A ty jsou pro ekzematika problém, protože se v nich mohou přemnožit bakterie, které léčbu zkomplikují. Vysušená kůže se snadněji zanítí.

Důležité je promazávání

Jenže hydratační mléka a krémy nejsou v zimě dostatečně účinné. Rozhodně nejsou vhodné jako ochrana rukou a obličeje před mrazem. Čerstvě hydratovaná pokožka by mohla být v mrazu náchylnější k poškození.

Mezi klasické způsoby léčby pak patří masti s kortikoidy, které jsou sice nejúčinnější, měly by se ale používat jen krátkodobě. Další možností mohou být také tzv. imunostimulátory, které usměrňují špatnou imunitní reakci v kůži.

Vhodným řešením mohou být také přípravky, které obsahují přírodní esenciální oleje, kysličník zinečnatý, rostlinné oleje a bazické gely. Toto složení zmírňuje projevy atopického ekzému i lupenky, jako jsou svědění a suchý a stroupkovitý povrch pokožky. Tyto přípravky neobsahují steroidy. Psali jsme také: Léčebná metoda, která má své příznivce i odpůrce. Několik faktů o homeopatii

Témata: zima, exzém, kůže, alergie
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu